Zobacz, jak najszybszy model Tesla S płynie basen na głębokości dwóch metrów

Amerykański bloger YouTube Chillin' with Chet przygotował poważny test dla najpotężniejszej i najszybszej wersji Tesli – Model S z prefiksem Plaid. Postanowił sprawdzić, czy samochód elektryczny poradzi sobie z naprawdę poważną przeszkodą wodną: w tym celu Model S został zanurzony w basenie o głębokości siedmiu stóp (około 2,13 metra), po którym samochód musiał przepłynąć. Eksperyment nie przebiegł jednak zgodnie z planem.

Aby przetestować Teslę, bloger i jego zespół wykopali sztuczny zbiornik za pomocą koparki. Sam samochód elektryczny przeszedł ulepszenia: przed nurkowaniem zupełnie nowy Model S był dodatkowo izolowany i obciążony przez zanurzenie w nim ołowianych bloków o łącznej wadze ponad 1800 kilogramów. Ponadto kierowca został wyposażony w butlę z tlenem na wypadek, gdyby woda dostała się do kabiny pasażerskiej.

Jednak pomimo poważnego ważenia Tesla nigdy nie zatonął w wodzie. Elektryczny samochód wjechał do basenu i przez pewien czas płynął z powodzeniem na przeciwległy brzeg, nie dotykając dolnej części kół, ale mimo to odłączył się pod koniec ścieżki.

Eksperymentatorzy przewidzieli taki rozwój wydarzeń i przygotowali linkę zabezpieczającą, ale nie wytrzymała ona masy Modelu S, który był cięższy o prawie dwie tony i pękł. Na szczęście zaraz po tym 1000-konna elektrownia samochodu elektrycznego nadal działała, a Tesla samodzielnie wyszedł z wody.

Film został prawdopodobnie zainspirowany niedawnym filmem elektrycznego pickupa Rivian R1T jadącego przez basen o głębokości jednego metra. Jeśli chodzi o samochody Tesla, niejednokrotnie pokonywały one prawdziwe przeszkody wodne podczas powodzi lepiej niż samochody z silnikami spalinowymi, ponieważ cała elektronika podczas produkcji jest izolowana od wilgoci, a silnik do pracy nie potrzebuje powietrza.

Możliwości samochodów elektrycznych potwierdziła sama firma i jej szef Elon Musk, który obiecał, że „akumulatorowy” pickup Cybertruck nie tylko będzie w stanie poruszać się w wodzie, ale także przez jakiś czas unosić się na powierzchni.

Źródło: Chillin „z Chetem / YouTube

Originally posted on 29 listopada, 2021 @ 5:44 pm

Dodaj komentarz