Wytrwałość wysłała dźwięki Marsa na Ziemię [Video]

Łazik Perseverance wysłał serię dźwięków z powierzchni Marsa. Pozwala to nie tylko zobaczyć zdjęcia odległej planety, ale także usłyszeć jej oddech.

NASA używa obecnie sprzętu Perseverance do poszukiwania dowodów na życie drobnoustrojów na Marsie. Jednocześnie naukowcy chętnie przechodzą na różne eksperymenty, które ujawniają niektóre tajemnice Czerwonej Planety. Wśród instrumentów w arsenale łazika znajdują się dwa mikrofony, które regularnie wysyłają sygnały dźwiękowe na Ziemię.

Według astronomów najczęściej można usłyszeć podmuchy wiatru, chrzęst kół Perseverance i szum jego silników, gdy aktywowane jest ramię robota. Niektóre z dźwięków publikowanych przez NASA umożliwiają każdemu odbycie audioprzewodnika na inną planetę. Na filmie można usłyszeć kilka charakterystycznych dźwięków z komentarzami ekspertów. Według nich Perseverance było pierwszym tego typu urządzeniem wyposażonym w mikrofony.

Jedno z urządzeń znajduje się z boku podwozia łazika, a drugie na maszcie w pobliżu urządzenia laserowego SuperCam. Ten ostatni rejestruje dźwięki uderzeń emitowanych przez impulsy laserowe podczas badania skał planety. Według NASA ten mikrofon zarejestrował już 25 000 impulsów, ale to dopiero początek podróży.

Źródło: slashgear.com

Originally posted on 23 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz