Wykonane w Chinach # 296: Jak wzbogacić się na 12 godzin, złożona naprawa opppo i sąd nad jabłkiem

Sekcja „Made in China” zawiera cotygodniowe newsy z Państwa Środka, które nie znalazły się w głównym kanale w3bsit3-dns.com: zapowiedzi, plotki i po prostu ciekawe wydarzenia z życia głównego dostawcy sprzętu elektronicznego na świecie. W tym odcinku dowiesz się, jak w 12 godzin zostać miliarderem; jak OPPO naprawiało wszędzie stary telefon; dlaczego chińscy studenci pozywają Apple.

Chiński bloger zarobił prawie 2 miliardy dolarów w 12 godzin

Nie jest tajemnicą, że w Internecie można zarobić – i zarobić dużo. Kolejnym dowodem na to był niedawny stream popularnego chińskiego blogera wideo Austina Li Jiaqi, znanego w swojej ojczyźnie pod pseudonimem „King of Lipstick”. Udało mu się zebrać nie tylko armię milionów widzów, ale także wzbogacić się o ponad miliard dolarów.

Bloger przeprowadził 12-godzinny strumień poświęcony rozpoczęciu masowej sprzedaży na AliExpress z okazji Światowego Dnia Zakupów. Jej transmisję połączono z około 250 milionami widzów, którzy za pośrednictwem proponowanych linków kupili towary za łączną kwotę 1,7 miliarda dolarów. Wskazuje się, że jego prowizja od każdego sprzedanego produktu wyniosła imponujące 20%. W konsekwencji zarobił około 340 milionów dolarów, czyli 24 miliardy rubli.

Inny chiński bloger streamował przez 14 godzin, sprzedając towary o wartości 1,25 miliarda dolarów.

Odnowiony 11-letni telefon OPPO

Niedawno starszy mężczyzna zwrócił się do jednego z centrów serwisowych OPPO w Pekinie z prośbą o naprawienie jego telefonu. Ku zaskoczeniu pracowników nie był to jeden z nowoczesnych smartfonów, ale slider OPPO E21W wydany w 2010 roku.

Ponieważ jest to bardzo stare urządzenie, dawno wycofane z produkcji, na miejscu nie znaleziono niezbędnych podzespołów. Zdeterminowana, by pomóc tak oddanemu fanowi, firma zajęła się pozyskiwaniem części w całym kraju. To samo urządzenie zostało znalezione u kierownika obsługi klienta w Hangzhou, połowie kraju z Pekinu. W rezultacie inżynierom OPPO udało się przywrócić zepsuty telefon do życia. Ale historia na tym się nie skończyła.

W dowód wdzięczności mój dziadek ręcznie wykonał i wysłał do serwisu ogromny baner (na zdjęciu powyżej). Tą historią podzielił się z opinią publiczną prezes OPPO China Liu Bo.

Studenci pozywają Apple w sprawie brakujących ładowarek

Według chińskich mediów studenci z Pekińskiego Uniwersytetu Technologii Chemicznej i Uniwersytetu Donghua połączyli siły, by pozwać Apple. Powodem ich frustracji był brak zasilaczy dołączonych do najnowszych iPhone'ów.

Począwszy od iPhone’a 12, nie ma już zasilacza dołączonego do smartfonów Apple. Nawet w starszych, ale wciąż aktualnych modelach, sprzęt również został wycięty. Firma wyjaśniła to tym, że ludzie mają już ładowanie w domu. Dodatkowo powinno to mieć pozytywny wpływ na środowisko: będzie mniej e-odpadów, a dzięki bardziej kompaktowym paczkom, więcej urządzeń będzie mogło być przeniesionych na raz, co zmniejszy emisje do powietrza.

Jednak chińscy studenci nie wierzą słowom Apple. Twierdzą, że proponowany kabel USB typu C na Lightning nie jest kompatybilny ze starszymi ładowarkami, które korzystały z portu USB typu A. Kwestionują również twierdzenia Apple dotyczące ochrony środowiska. Według nich w ten sposób firma po prostu promuje swoją bezprzewodową ładowarkę MagSafe, która w praktyce zużywa więcej energii niż zwykły kabel, co oznacza więcej szkód dla planety. Firma Apple jest zobowiązana do zwrotu kompletnych ładowarek.

Apple już odpowiedział przed wirtualnym sądem w Pekinie, że inne marki również sprzedają osobno zasilacze i że władze lokalne zatwierdziły tę praktykę. Studenci zauważyli jednak, że niektóre chińskie firmy, takie jak Xiaomi, oferują kupującemu wybór: dostać adapter do smartfona za darmo lub odmówić.

Źródło: wacomlab.pl

Originally posted on 30 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz