Wykonane w Chinach # 295: Największa instalacja wyświetlacza, górny układ ramienia i milion 5g-dotknij

Sekcja „Made in China” zawiera cotygodniowe newsy z Państwa Środka, które nie znalazły się w głównym kanale w3bsit3-dns.com: zapowiedzi, plotki i po prostu ciekawe wydarzenia z życia głównego dostawcy sprzętu elektronicznego na świecie. W tym wydaniu dowiesz się o budowie największej na świecie fabryki wyświetlaczy, jednym z najbardziej zaawansowanych układów scalonych na rynku nieoczekiwanej firmy oraz o chińskich rekordach rozwoju 5G.

BOE rozpoczyna budowę największej fabryki wyświetlaczy!

BOE rozpoczyna budowę największej na świecie fabryki do produkcji modułów wyświetlaczy do urządzeń mobilnych. Będzie on zlokalizowany w mieście Qingdao w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Całkowity koszt projektu ma wynieść około 8,17 miliarda juanów (około 1,28 miliarda dolarów).

W nowym zakładzie będą produkowane wyświetlacze do smartfonów, tabletów, laptopów i innych urządzeń mobilnych. Pierwsza partia powinna opuścić linię montażową do końca przyszłego roku. Co ciekawe, w przyszłości BOE zamierza rozpocząć w przedsiębiorstwie produkcję samych smartfonów i innego sprzętu.

Oczekuje się, że zakład osiągnie pełną moc w marcu 2024 roku. Warto zauważyć, że BOE produkuje wyświetlacze dla wielu dużych firm, w tym dla Apple.

Alibaba wypuścił jeden z najbardziej zaawansowanych procesorów na rynku

Alibaba Cloud, część Alibaba Group, zaprezentowała nowy, zastrzeżony procesor serwerowy ARM o nazwie Yitian 710. Co najciekawsze, pod względem wydajności przewyższa on wszystkich konkurentów, w tym najnowsze chipy Apple.

Yitian 710 jest oparty na technologii procesowej TSMC 5 nm. Składa się z imponujących 60 miliardów tranzystorów. Dla porównania, niedawno wprowadzony Apple M1 Max ma tylko 57 miliardów, podczas gdy topowe procesory serwerowe AWS Graviton 2 i AMD EPYC Rome mają odpowiednio około 30 i 40 miliardów.

Procesor oparty jest na architekturze ARMv9 i zawiera aż 128 rdzeni przetwarzających, zdolnych do pracy z częstotliwościami do 3,2 GHz. Obsługuje do ośmiu kanałów pamięci DDR5 i 96 linii PCIe 5.0. Ponadto może działać na systemie wieloprocesorowym.

W teście SPECint2017 nowy chip zyskuje 440 punktów. Według Alibaba Cloud ich rozwiązanie przewyższa nowoczesne procesory serwerowe ARM o 20% wydajnością i 50% efektywnością energetyczną.

Chiny zainstalowały już ponad milion wież 5G

W połowie tego roku chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych poinformowało, że w kraju zainstalowano ponad 900 000 stacji bazowych obsługujących sieci piątej generacji. Teraz okazało się, że ich liczba przekroczyła milion.

Dla porównania, pod koniec ubiegłego roku Chiny posiadały 718 tys. stacji bazowych 5G, co stanowiło 70% globalnej całości. W ten sposób przez cały 2021 r. zainstalowano około 300 000 wież. Ważne jest, że Chiny są teraz domem dla około 80% wszystkich użytkowników 5G na świecie.

Według prezesa Internet Society of China, Shang Binga, wdrożenie sieci piątej generacji przyczyni się do rozwoju przemysłu i modernizacji łańcuchów produkcyjnych. Zwrócił również uwagę na znaczenie dalszego budowania infrastruktury teleinformatycznej nowej generacji, w tym sieci 5G i gigabitowych, a także potrzebę badań w zakresie 6G i innych nowych technologii sieciowych.

Źródło: wacomlab.pl

Originally posted on 23 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz