WayRay Holograktor – samochód przyszłości ze szkłem AR [WIDEO]

Szwajcarska firma WayRay zaprezentowała Holograktor, pierwszy na świecie samochód z szybą AR, który wchodzi w interakcję ze światem zewnętrznym za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości. Autorzy koncepcji twierdzą, że model produkcyjny mógłby trafić do sprzedaży za 4 lata.

Szyba holograficzna nowego samochodu pozwala na tworzenie wirtualnych obrazów, osadzając je w świecie rzeczywistym. Ciekawostką jest to, że kierowca i pasażerowie widzą różne hologramy. Szczególnie dogodnie wizualizowana jest praca elektronicznych asystentów i nawigacji. Pomaga to lepiej rozpoznawać obiekty w czasie rzeczywistym.

Techniczny proces tworzenia hologramu jest bardzo skomplikowany. W tym celu wykorzystywane są lasery Osram RGB, moduł projekcyjny ze specjalnym schematem optycznym oraz element holograficzny zarejestrowany na specjalnej kliszy fotopolimerowej. Według producenta łatwo integruje się z zakrzywionymi szybami.

Dla pasażerów zostaną wprowadzone treści rozrywkowe. Oczekuje się, że nowe pojazdy będą szczególnie interesujące dla różnych usług taksówkarskich. Pasażer może nie tylko cieszyć się jazdą, ale także dobrze się bawić. Wskazuje się, że koszt przejazdu takim transportem może być znacznie niższy, ponieważ istnieje możliwość emisji reklam do pasażerów.

Samochód posiada nietypowy układ siedzeń. Przednie fotele są przesunięte w kierunku drzwi, z tyłu znajduje się jeszcze jedno dodatkowe miejsce. Decyzja ta została podjęta na podstawie danych, którymi samodzielnie jeździ 80% klientów popularnej usługi taxi Uber. Ten format zapewnia pasażerowi z tyłu bardziej komfortowy widok. Wszystkie miejsca siedzące są wyposażone w dedykowane joysticki do sterowania w grach.

Długość auta to 4416 mm, szerokość z uwzględnieniem bocznych komór zastępujących lusterka to 2129 mm, wysokość to 1583 mm, a rozstaw osi to 2880 mm. Samochód elektryczny przyspiesza od zera do setki w 3,9 sekundy. Maksymalna możliwa prędkość to 200 km/h. Deklarowany zasięg to około 600 kilometrów.

Zapewnia również możliwość zdalnego sterowania siecią już przez piątą generację. Deweloper twierdzi, że jest to o wiele bezpieczniejsze niż autonomiczne systemy jazdy, ponieważ nad procesem będzie sterować żyjący człowiek, a nie samochód, mimo że znajduje się on na odległość.

Oczekuje się, że jeszcze przed seryjną premierą WayRay Holograktor zostanie nawiązana współpraca z przedstawicielami firm zajmujących się grami, którzy stworzą odpowiednią treść dla rozszerzonej rzeczywistości samochodu.

Źródło: ru.motor1.com

Originally posted on 31 grudnia, 2021 @ 7:59 am

Dodaj komentarz