W Google Play Store, wirusy są przebrane jako “gra w Squid”

Serial o tej samej nazwie, produkcja południowokoreańska, stał się prawdziwą sensacją, co doprowadziło do popularności zarówno aktorów, jak i serii. Oszuści, którzy wydali niebezpieczną aplikację na Androida, nie omieszkali tego wszystkiego wykorzystać.

Według Lucasa Stefanko, badacza złośliwego oprogramowania na Androida w firmie ESET, w sklepie z Androidem znajduje się co najmniej 200 aplikacji, które są w taki czy inny sposób powiązane z serią gier Squid. Jak się okazało, są wśród nich niebezpieczne oprogramowanie, którego twórcom udało się uniknąć kontroli Google.

Program Squid Game działa jako zmieniacz tapet na smartfonach, ale w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem typu Joker. Po instalacji użytkownik jest subskrybowany do różnych usług premium, nawet nie uczestnicząc w procesie rejestracji. W tym celu wykorzystywane są dane konta, a płatność dokonywana jest z konta karty. Gra Squid wyświetla wiadomości, listy kontaktów i inne dane. Niepokojące jest to, że program ten został pobrany 5000 tysięcy razy. W momencie pisania tego tekstu niebezpieczne oprogramowanie zostało już usunięte.

Lucas Stefanko zauważa, że w samym tylko 2019 roku Joker został wykryty w 24 aplikacjach, pobranych ponad 472 000 razy, a w 2020 roku w Play Store pojawiły się 64 jego warianty. Jeśli chodzi o pozostałe programy związane z serią, to po prostu wyświetlają dużo reklam, ale nie są niebezpieczne dla użytkownika.

Źródło: techspot.com

Originally posted on 23 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz