Utworzono latający robot Beetle [WIDEO]

Inżynierowie z Federalnej Szkoły Politechnicznej w Lozannie opracowali robota z wysuwanymi skrzydłami. Tworząc go, inspirowali się anatomią prawdziwych chrząszczy. Dron pomyślnie przeszedł już testy w locie i wykazał zalety tej konstrukcji.

Tworząc robota, twórcy polegali na aerodynamice owadów Coleoptera. Oprócz głównej pary skrzydeł posiadają specjalne elytry, które chronią owada przed uszkodzeniem. Jednak w trakcie eksperymentów okazało się, że mają też inny cel. Pomagają zwiększyć pływalność owada. Testy w tunelu aerodynamicznym wykazały, że elytra zwiększa dopuszczalny kąt natarcia z 14 do 20 stopni.

Zdobyta wiedza została wykorzystana do stworzenia drona. Urządzenie otrzymało składane skrzydło, które składa się z dwóch sekcji z każdej strony, a osłona je specjalnymi elytrami. Zebranie i rozłożenie skrzydeł zajmuje ułamek sekundy. Z tyłu robota znajdują się dwie śruby dociskowe, które umożliwiają urządzeniu zmianę kierunku lotu.

Latającym chrząszczem robota można sterować za pomocą specjalnego panelu sterowania, dzięki czemu tę technologię można wykorzystać w przyszłości przy opracowywaniu nowych bezzałogowych statków powietrznych.

Źródło: hightech.fm

Originally posted on 6 grudnia, 2021 @ 10:18 pm

Dodaj komentarz