TSMC wprowadził trzeci poziom poprawy procesu technicznego 5-NM – N4P

TSMC, wiodący światowy producent chipów, ogłosił nowy węzeł technologiczny. Nazywany N4P, reprezentuje trzeci poziom ulepszeń w technologii procesu 5 nm (N5) i wykazuje wyższą wydajność i efektywność energetyczną.

W porównaniu do N5 gęstość tranzystorów w węźle N4P wzrosła o 6%. Według TSMC w rezultacie nowe procesory będą działać o 11% szybciej w porównaniu do chipów wykonanych w oryginalnej technologii 5-nanometrowej i prześcigną swoich poprzedników z N4 o 6%. Pod względem efektywności energetycznej wprowadzenie węzłów N4P zwiększy ją o 22% w stosunku do technologii N5.

Według TSMC poszerzenie portfolio zaawansowanych technologii o nowy poziom technologii procesowej N5 da klientom firmy jeszcze większy wybór przy opracowywaniu produktów, w zależności od ich przeznaczenia. To z kolei pozwoli producentom OEM „zmaksymalizować swoje inwestycje”.

„Wprowadzenie N4P pokazuje zaangażowanie TSMC w inwestowanie w ciągłe doskonalenie technologii produkcyjnych. Ten przepływ pracy został zaprojektowany w celu ułatwienia migracji produktów na platformę 5 nm, co zapewni naszym klientom szybsze i bardziej energooszczędne aktualizacje ich produktów N5 ”- powiedział TSMC.

Jeśli chodzi o premierę półprzewodników wykonanych w technologii 3 nm, TSMC ogłosiło kilka miesięcy temu, że zamierza na razie odłożyć ich premierę. W tym przypadku chipset A16 Bionic firmy Apple prawdopodobnie użyje węzła N4P zamiast wcześniej podobno procesu 3 nm.

Źródło: gizmochina.com

Originally posted on 27 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz