Transponder: co to jest i do czego służy

Wacomlab.pl odpowiada na najczęściej zadawane pytania o to, do czego potrzebny jest transponder na płatnych drogach i jak go prawidłowo (i co najważniejsze) używać

Większość rosyjskich kierowców od dawna jest przyzwyczajona do jazdy po płatnych drogach. To prawda, że nie wszyscy zorientowali się, jak korzystać z transponderów, o czym świadczą ogromne kolejki w punktach płatności, które są szczególnie widoczne w sezonie letnim, kiedy szczególnie wielu podróżnych wybiera się na wakacje do popularnych miejsc. Ale transponder może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze na drodze. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące dróg płatnych z wykorzystaniem transpondera.

Co to jest transponder?

Zacznijmy od podstaw. Transponder to małe (dosłownie z pudełka zapałek) urządzenie elektroniczne, za pomocą którego można jeździć bez zatrzymywania się po specjalnych wydzielonych pasach w punktach płatniczych na płatnej drodze. Zazwyczaj są one wyróżnione zielonym znakiem i napisem „Użyj transpondera” lub „T-Pass lane”. Szkło należy dokładnie wyczyścić przed montażem. Jak to zrobić, szczegółowo opisaliśmy w tym materiale.

Transponder mocowany jest na przedniej szybie, a system automatycznie (i co najważniejsze – bezdotykowo) odczytuje dane i odpisuje opłatę za przejazd.

W samochodach z podgrzewanymi gwintami przedniej szyby sygnał transpondera może nie przechodzić, dlatego należy go zamocować w specjalnym przeznaczonym do tego okienku na przedniej szybie. Zwykle znajduje się na samej górze – po lewej lub prawej stronie lusterka wstecznego. Wizualnie różni się nieco od pozostałej powierzchni szkła.

Jak prawidłowo przekazać punkt płatniczy z transponderem?

Zbliżając się do punktu płatniczego musisz zwolnić. Jeśli jedziesz za szybko (powyżej 60 km/h), czujniki mogą po prostu nie mieć czasu na odczytanie sygnału, a szlaban przed autem nie otworzy się – będziesz musiał się cofnąć, przeszkadzając innym użytkownikom drogi . Nie trzeba też zatrzymywać się przed wjazdem na specjalny, ogrodzony pas. Wystarczy po prostu jechać z prędkością około 20-30 km/h. Sygnał odczytywany jest automatycznie około 20-30 metrów przed szlabanem. W takim przypadku kierowca usłyszy delikatny sygnał dźwiękowy, a obok szlabanu zapali się zielony sygnał.

6 zdjęć

Czym jest interoperacyjność transponderów?

Kiedy w Rosji pojawiły się pierwsze płatne drogi, każdy operator wprowadził własne transpondery, którymi można było jeździć tylko po określonej trasie.

Jednak od 2017 roku wszystkie firmy ustaliły, że za podróż można zapłacić dowolnym transponderem. W wyniku tej umowy pojawił się system interoperacyjności. W rezultacie każdy transponder może być użyty do opłacenia podróży na M4, WHSD, M11, M3, M1.

Co oznacza transponder na pomarańczowej liście?

Każdy transponder ma swój własny status. W sumie jest ich cztery:

 • Status biały – transponder działa, pieniędzy wystarczy na opłacenie podróży.
 • Status pomarańczowy – brakuje pieniędzy na opłacenie podróży. System na podstawie wcześniejszych podróży ustalił, że pozostałe środki nie wystarczą na podróż.
 • Status szary – na koncie nie ma pieniędzy lub transponder jest zablokowany przez firmę, która go wystawiła.
 • Stan czarny – transponder jest całkowicie zablokowany.

Aby zmienić transponder z pomarańczowego na biały, wystarczy doładować konto.

Źródło: Agencja wiadomości miejskich „Moskwa”

Jaka jest różnica między transponderami?

Opisaliśmy już szczegółowo powyżej, czym jest transponder płatnej drogi. Czym się od siebie różnią? Tutaj też wszystko jest całkiem proste. Ponieważ wszystkie transpondery mogą być używane na każdej płatnej drodze bez wyjątku, możesz bezpiecznie wybrać dowolny. Poniżej informujemy, który transponder jest bardziej opłacalny w zależności od tego, którymi drogami płatnymi jeździsz częściej.

 • Transponder T-Pass jest własnością Avtodor-Toll Roads. Najbardziej opłaca się z nich korzystać podczas jazdy autostradami M4 Don, M11 i M3 Ukraine.
 • 15-58 transponderów jest dostępnych w United Board Collection Systems. Takie transpondery warto kupić, jeśli często podróżujesz na odcinku autostrady M11 od 15 do 58 kilometrów na trasie Moskwa – Szeremietiewo – Solnechnogorsk.
 • Transpondery WHSD należą do firmy Northern Capital Magistral – są najbardziej opłacalne do podróżowania po zachodniej średnicy dużych prędkości.
 • Jeśli często podróżujesz autostradą M1 Białoruś lub północną obwodnicą Odintsovo, zaleca się zakup transponderów Drogi Głównej.

Jaki jest numer szalki transpondera?

Każdy transponder ma swój unikalny numer identyfikacyjny (PAN), który składa się z 19 cyfr. Numer znajduje się na korpusie urządzenia (zwykle na małej naklejce), na niektórych transponderach numer ten jest wydrukowany z boku korpusu. Po pierwszych cyfrach numeru szalki możesz dowiedzieć się, do jakiej firmy należy urządzenie.

 • Transpondery T-Pass ("Avtodor-Toll Roads") – numer zaczyna się od 3086595.
 • Transpondery „15-58” („United Toll Collection Systems”) – numer zaczyna się od 6058425.
 • Transpondery „WHSD” („Autostrada północnej stolicy”) – numer zaczyna się od 6362875.

Originally posted on 7 grudnia, 2021 @ 11:42 pm

Dodaj komentarz