„Szybcy i wściekli 9” zostały wydane w filmach: co wydarzyło się w poprzednich filmach

Przed premierą nowej części sagi filmowej o wyścigach ulicznych Wacomlab.pl zagłębił się w filmografię całego serialu – i pokrótce opowiada o tym, co wydarzyło się w przeszłości „Szybcy i wściekli”. Uwaga, spoiler!

Szybcy i wściekli, 2001 Czas trwania: 01:46. Kinopoisk: 7,7, IMDb: 6,8.

Dawno, dawno temu bohaterowie Szybcy i Wściekli jeździli tuningowanymi japońskimi samochodami, żyli na wyścigach ulicznych i kradli odtwarzacze DVD z ciężarówek. W pierwszym filmie, który ukazał się 20 lat temu, tajny gliniarz Brian O'Connor (Paul Walker) próbuje przeniknąć do gangu kierowcy wyścigowego Dominica Toretto (Vin Diesel) – podejrzanego o napad.

O'Connor przywiązuje się do Dominica i zakochuje się w jego siostrze Mii. Brian szybko zdaje sobie sprawę, że nie może już pracować po obu stronach i ujawnia się, by uratować jednego z członków gangu po strzelaninie. Toretto rozpoczyna ostatni wyścig z legendarną sceną wypadku kolejowego, po czym Brian daje mu kluczyki do samochodu i pomaga mu uciec przed wymiarem sprawiedliwości.

"Podwójnie szybcy i wściekli", 2003 Czas trwania: 01:47. Wyszukiwanie filmów: 7.2. IMDb: 5,90.

Bohater Paula Walkera rzuca pracę w policji i przenosi się do Miami, gdzie organizuje wyścigi uliczne i jeździ słynnym Skyline z niebieskimi paskami. Kiedy zostaje złapany przez gliniarzy i zaoferował układ: przeniknąć do gangu barona narkotykowego w zamian za wycofanie wszystkich zarzutów.

Brian ratuje starego przyjaciela Romana z więzienia, jeździ pretensjonalnie dostrojonym Mitsubishi, odwraca sprawę i przekazuje lorda narkotykowego FBI wraz z jego pieniędzmi. Bohaterowie Tyreese Gibson i raper Ludacris zadebiutowali w „Double Fast and the Furious”. Stali się stałymi współpracownikami serii od piątego filmu. Vin Diesel i Rob Cohen nie pracowali nad sequelem, tworząc film Three Xs.

„Szybcy i wściekli: Tokyo Drift”. 2006 Czas trwania: 01:47. Wyszukiwanie filmów: 6.8. IMDb: 6,0.

Trzecia część jest chyba najbardziej niezwykła i najbardziej stylowa spośród wszystkich „Szybkich i wściekłych”. Scena zostaje przeniesiona do Japonii, wszyscy główni bohaterowie zostają wymienieni, a maksymalny nacisk położony jest na wyścigi uliczne i drifting. W opowieści licealista Sean Boswell (aktor, który grał go w czasie kręcenia filmu, miał 25 lat) wpada w tarapaty w Stanach Zjednoczonych, po czym zostaje wysłany do swojego ojca w Tokio na reedukację.

W Japonii Sean dołącza do tłumu ulicznych wyścigowców, zapoznaje się z driftingiem i przechodzi przez drogę do Dikey „Drift King”, zabierając mu dziewczynę. Sean rozbija samochód swojego ukochanego bohatera – Khana – a następnie pracuje dla niego, aby zapłacić za samochód i wziąć udział w przyszłych wyścigach.

Okazuje się, że sam Han jest odpowiedzialny za sprawy finansowe z „Królem Driftu”, którego ojcem jest Yakuza. Mafia oskarża kierowcę o oszustwo – wszystko to kontynuuje widowiskowy pościg z strzelaniną. Podczas jazdy niestandardową Mazdą RX-7 Khan rozbija się i umiera. Wszystko to dzieje się na oczach Seana.

Główny bohater i ekipa Khana rozwiązują konflikt z mafią rasowo – w zależności od warunków przegrany opuszcza miasto. Sean jeździ Mustangiem napędzanym przez Nissana, wygrywa i zostaje nowym Królem Driftu. Film kończy się spotkaniem Seana z Dominikiem Toretto, który ujawnia, że uważał Hana za członka rodziny.

Szybcy i Wściekli 4, 2009 Czas trwania: 01:47. Wyszukiwanie filmów: 6.9. IMDb: 6.6.

Czwartym filmem był restart serii. Wyścigi uliczne stały się mniej, kino akcji i łamanie praw fizyki – więcej. Do głównych ról powróciły kluczowe postacie z pierwszej części.

Zespół Dominika Toretto porywa ciężarówki z paliwem i przekazuje paliwo mieszkańcom Dominikany, a bohater Paula Walkera pracuje dla FBI. Ich drogi krzyżują się, gdy okazuje się, że obaj szukają meksykańskiego barona narkotykowego Arturo Bragi. Motywem Toretta jest ukaranie tego, kto zabił jego dziewczynę Letty.

Toretto odkrywa, że Letty pracowała dla kartelu narkotykowego, aby oczyścić przeszłość kryminalną Dominika. W rezultacie Toretto i Brian O'Connor godzą się i łapią Bragę. Dominic zostaje skazany na 25 lat więzienia za wszystkie swoje przeszłe zbrodnie, ale O'Connor ponownie rzuca pracę w policji i pomaga swojemu przyjacielowi w ucieczce.

"Szybcy i wściekli 5", 2011. Czas trwania: 02:10. Wyszukiwanie filmów: 7.6. IMDb: 7.3.

„Szybcy i wściekli” ostatecznie zamienia się w kryminalny film akcji – w piątej części był tylko jeden pościg samochodowy. Film jest kontynuowany w punkcie, w którym kończy się Fast and Furious 4. Brian, Dominic i ich przyjaciele są poszukiwani przez policję. Ekipa jedzie do Rio, zgadza się ukraść drogie samochody z pociągu, ale pech – ustawia je nowy złoczyńca, brazylijski biznesmen Hernan Reis.

Toretto zamierza zemścić się na Reisie i ukraść mu 100 milionów dolarów. Równolegle elitarny agent specjalny Luke Hobbs (Dwayne „The Rock” Johnson) zaczyna polować na głównych bohaterów, ale cała jego drużyna ginie w strzelaninie z Reisem. Toretto ratuje Hobbsa przed śmiercią i zgadza się pomóc mu ukraść sejf.

Po napadzie, zniszczeniu setek samochodów i zabiciu Reisa, „The Rock” wypuszcza Toretta i pozostałych, żądając, aby zostawili sejf z pieniędzmi (nie wiedząc, że zespół już to zmienił). Po napisach okazuje się, że Letty, która rzekomo zginęła w czwartym filmie, wciąż żyje.

Szybcy i Wściekli 6, 2013 Czas trwania: 02:10. Wyszukiwanie filmów: 7.0. IMDb: 7,0.

Brian i Mia, siostra Dominika, mają syna. Zespół Toretto cieszy się wakacjami i milionami dolarów w kieszeni. Nagle podchodzi do nich Luke Hobbs, który szuka gangu śmiertelnie niebezpiecznych kierowców-najemników dowodzonych przez Owena Shawa (Luke Evans).

Bohater The Rock prosi o pomoc Toretto i jego rodzinę w zamian za ułaskawienie. Dominic zgadza się, gdy dowiaduje się, że jego była dziewczyna Letty pracuje z Shawem, który został uznany za zmarłego (ale w rzeczywistości zasłużył na amnezję).

Toretto przekonuje Letty, by wróciła do zespołu i idzie walczyć z przestępcami, którzy zamierzają ukraść tajny rządowy chip i zniszczyć wszystko i wszystkich czołgiem, a Vin Diesel wykonuje akrobacje superbohaterskie.

Film prowadzi na „najdłuższy pas startowy świata”, gdzie drużyna Toretto zatrzymuje nikczemnego Owena Shawa, a następnie otrzymuje ułaskawienie i wraca do rodzinnego Los Angeles. Koncepcja thrillera kryminalnego zadziałała – szósty „Szybcy i wściekli” stał się najbardziej dochodowym filmem w serii.

Chronologia „Szybcy i wściekli”

Ostatnie trzy "Szybcy i wściekli" w tamtym czasie były prequelem "Tokyo Drift". Pod koniec szóstej części Han, który przez cały ten czas pomagał Dominicowi w jego przygodach, udaje się do Tokio, gdzie zostaje słynnym ulicznym zawodnikiem. Potem spotyka Seana Boswella i ginie w wypadku. Założył ją Deckard Shaw, grany przez Jasona State, starszego brata Owena, który marzy o zemście.

Szybcy i wściekli 7, 2015. Czas trwania: 02:17. Wyszukiwanie filmów: 7.0. IMDb: 7.1.

W siódmym „Szybcy i wściekli” bohaterowie jeszcze częściej biorą udział w strzelaninach niż jeżdżą samochodami. Postać Jasona Stathama próbuje wyśledzić Dominica i atakuje Hobbsa, wysyłając go do szpitala. A potem wysadza w powietrze dom rodziny Toretto w Los Angeles.

Fabuła kręci się błyskawicznie: tajemniczy „Pan None” z rządu (Kurt Russell) zwraca się do Toretto, oferując pomoc w znalezieniu Deckarda Shawa za pomocą „Oka Boga” (urządzenia, które może śledzić każdego i wszędzie).

Drużyna Toretta udaje się w góry Kaukazu w Azerbejdżanie, lądując samochodami z samolotu i ratuje hakera-twórcę „Oczu Boga” Ramziego. Stamtąd lecą do Abu Zabi w poszukiwaniu urządzenia i przeskakują nad drapaczami chmur bajecznie drogim supersamochodem Lykan Hypersport. Pod koniec filmu, z udziałem Hobbsa, „superbohaterowie” walczą z helikopterem i Deckardem. Dominic pokonuje złoczyńcę, kopiąc asfalt na parkingu.

Fast and Furious 7 był ostatnim dla Paula Walkera. Aktor zginął w wypadku w 2013 roku. Jego przyjaciel Roger Rodas stracił kontrolę nad Porsche Carrera GT i uderzył w drzewo, samochód zapalił się. Walker siedział na miejscu pasażera. Wzruszająca scena na końcu Szybcy i wściekli 7 poświęcona jest pożegnaniu Paula.

Szybcy i wściekli 8, 2017. Czas trwania: 02:16. Wyszukiwanie filmów: 6.2. IMDb: 6.6.

Film zaczyna się od wyścigu po ulicach Hawany, gdzie Dominic Toretto wygrywa wyścig, kończąc tyłem w płonącym samochodzie. Następnie spotyka kobietę o imieniu Cypher (Charlize Theron), która okazuje się być królową świata cyberprzestępców. Cypher szantażuje Dominica, biorąc na zakładnika jego byłą dziewczynę Elenę i syna – urodził się w tajemnicy przed głównym bohaterem.

Toretto musi zdradzić jedną rodzinę, aby uratować drugą. A Deckard Shaw, który zostaje wyciągnięty z więzienia, staje się dobrym facetem i pomaga Hobbsowi i zespołowi w odnalezieniu Dominika i złapaniu Cyphera.

Dalsze działania w filmie stają się coraz bardziej absurdalne: Dominik próbuje odebrać rosyjskiemu ministrowi obrony aktówkę nuklearną, a Cypher przeprogramowuje wszystkie samochody w Nowym Jorku na „zombie”.

W końcu cała drużyna walczy na lodzie łodzią podwodną, a bohater Dwayne Johnson rękami zmienia kierunek poruszającej się torpedy…

W rezultacie Cypher ucieka, Elena (matka syna Toretta) umiera, a Deckard Shaw godzi się z Dominikiem i Hobbsem. Bohater Vin Diesel nazywa dziecko Brian imieniem starego przyjaciela.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw, 2019. Czas trwania: 02:17. Wyszukiwanie filmów: 6.3. IMDb: 6.4.

Reżyser David Leitch, który wcześniej pracował nad Deadpoolem i pierwszym Johnem Wickiem, wyreżyserował komedię akcji, w której dobrzy superbohaterowie Hobbs i Shaw ratują świat przed nikczemnym superbohaterem-żołnierzem-cyborgiem (Idris Elba). Ogólnie rzecz biorąc, fabuła obrazu nie ma większego znaczenia dla uniwersum Fast and the Furious.

Dawno, dawno temu, postacie Szybcy i Wściekli kradli odtwarzacze DVD z ciężarówek i jeździli nimi ćwierć mili. Teraz próbują zapobiec apokalipsie i zaaranżować formę szaleństwa w ściśle tajnej bazie w Czarnobylu. W tym procesie ujawniają się szczegóły życia rodzinnego bohaterów „The Rock” i Stateham – pierwszy okazuje się wzorowym i kochającym ojcem, a drugi próbuje uratować siostrę i przedstawia publiczność matce , grana przez gwiazdę Hollywood Helen Mirren.

Originally posted on 7 grudnia, 2021 @ 12:06 pm

Dodaj komentarz