Stworzył szkło samodolecne na smartfony

Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił stworzenie szkła, które może się goić po pęknięciu. Opiera się na materiale polimerowym, a proces odbywa się w temperaturze pokojowej.

Materiały samoleczące się nie są niczym nowym, ale ich zastosowanie w produktach komercyjnych jest niezwykle trudne. Powrót do poprzedniego stanu wymaga wysokich temperatur lub obecności innych składników, ale nie w przypadku nowego opracowania przez naukowców z Kanady i Korei Południowej. Eksperci zwracają uwagę, że materiał jest w stanie „leczyć” pęknięcia bez ingerencji człowieka, a w przyszłości technologia ta może zostać wykorzystana do produkcji szkła ochronnego do smartfonów.

Jednocześnie naukowcy piszą, że głównym problemem jest znalezienie równowagi między właściwościami mechanicznymi a samoregenerującymi. W efekcie wybór padł na polimer, który potrafi „leczyć” rany bez udziału sił zewnętrznych. Naukowcy uważają, że rozwój pozwoli zaoszczędzić pieniądze nabywcom smartfonów, a także zmniejszy emisje do środowiska.

„Naszym celem jest zachowanie wytrzymałości szkła ochronnego i ekranu dotykowego, które utrzymują ekran w dobrym stanie, a jednocześnie zapewniają dynamiczną zdolność do samodzielnej naprawy pęknięć i zarysowań. Dlatego dążymy do całkowitego „wygojenia” takich urazów tylko w temperaturze pokojowej. To właśnie odróżnia nasze badania od innych ”- mówią naukowcy.

Źródło: popmech.ru

Originally posted on 24 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz