SpaceX zamieni dwutlenek węgla w paliwo na Ziemi i Marsie

Założyciel SpaceX, Elon Musk, ogłosił rozpoczęcie ambitnego nowego programu SpaceX, którego celem jest stworzenie paliwa rakietowego z dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze. Według ekspertów, w przyszłości taka technologia pomoże ludzkości podczas lotów na Marsa w celu „zatankowania” statku kosmicznego bezpośrednio na Czerwonej Planecie.

Biznesmen nie określił jeszcze terminu uruchomienia programu, ograniczając się do zapraszania potencjalnych partnerów do projektu na swoim blogu na Twitterze. Według dostępnych informacji metoda przetwarzania dwutlenku węgla w paliwo opiera się na reakcji Sabatiera , podczas której powietrze oczyszczane jest z dwutlenku węgla, a także powstawaniu metanu.

Biorąc pod uwagę, że atmosfera Marsa składa się głównie z CO2, pomyślne uruchomienie tej technologii może teoretycznie zapewnić przyszłym ekspedycjom paliwo do powrotu na Ziemię. Ponadto zakłady przetwórcze są w stanie „oczyścić” i powietrze ziemskie. Data rozpoczęcia projektu przez spółkę nie została jeszcze ogłoszona.

Źródło: teslanorth.com

Originally posted on 18 grudnia, 2021 @ 10:08 am

Dodaj komentarz