Smart wymyślił samochód miasta bez kierownicy i pedałów

Smart przygotował samochód koncepcyjny o nazwie Vision EQ Fortwo na Salon Samochodowy we Frankfurcie. Prototyp, nazwany przez producenta miejskim samochodem przyszłości, nie ma kierownicy i pedałów, a z przodu ma ekran, na którym wyświetlane są różne komunikaty.

Smart przygotował samochód koncepcyjny Vision EQ Fortwo na Salon Samochodowy we Frankfurcie. Prototyp, nazwany przez producenta miejskim samochodem przyszłości, nie ma kierownicy i pedałów, a z przodu ma ekran, na którym wyświetlane są różne komunikaty.

Jazda próbna nowych Smart ForFour i ForTwo

Nowością jest wizja firmy dotycząca tego, jakie będą samochody przyszłości. Otrzymają autonomiczny system sterowania tzw. „piątego stopnia”, który według klasyfikacji Towarzystwa Inżynierów Samochodowych (SAE) może poruszać się całkowicie samodzielnie i nie wymaga w ogóle ingerencji człowieka. Dlatego w maszynie nie zainstalowano żadnych fizycznych elementów sterujących. W samochodzie wszystko konfiguruje się za pomocą smartfona lub poleceń głosowych.

Całkowita długość Vision EQ Fortwo wynosi 2699 milimetrów, szerokość 1720 milimetrów, a wysokość 1535 milimetrów. Prototyp o tej samej długości okazał się o 50 milimetrów szerszy i 25 milimetrów niższy niż obecny seryjny Fortwo trzeciej generacji.

Kompaktowy samochód wyposażony jest w silnik elektryczny na tylnej osi oraz akumulator litowo-jonowy o pojemności 30 kilowatogodzin, który wystarczy na przejechanie około 300 kilometrów bez ładowania. Gdy baterie się wyczerpią, samochód sam pojedzie na stację „napełniania”, gdzie również autonomicznie i bezprzewodowo będzie odbywać się ładowanie za pomocą systemu indukcyjnego.

5 usług car sharing od producentów samochodów: Audi, BMW i innych marek wynajmujących samochody na wynajem krótkoterminowy

Smart sugeruje, że miejskie samochody przyszłości będą objęte rozwiniętym systemem car-sharingu, kiedy nie trzeba długo szukać samochodu do wynajęcia ani do niego jeździć. W przyszłości, jak firma ma nadzieję, samo auto trafi do "klienta" i aby mógł łatwo zidentyfikować "swój" samochód, z przodu montowany jest ekran, na którym będą wyświetlane pozdrowienia z jego imieniem.

a9ec6156b57489f30b8e147c14403e219781f083

3575eb3315c78160f034b8f7e790dd9bae4685eb

Według prognoz do 2025 r. liczba użytkowników usług car sharing na całym świecie wzrośnie do 36,7 mln osób. Mniej więcej w tym czasie producenci samochodów obiecują wprowadzić na rynek w pełni autonomiczne pojazdy.

Originally posted on 30 listopada, 2021 @ 12:57 pm

Dodaj komentarz