Sąd USA odmówił rozpoznania autora wynalazku

W Stanach Zjednoczonych sąd federalny położył kres definiowaniu uprawnień robotów. Jak się okazało, tylko osoba może zostać objęta patentem jako wynalazca, nawet jeśli pomysł był w całości własnością zaawansowanego algorytmu.

Stephen Thaler próbował udowodnić w sądzie, że sztuczna inteligencja stworzona przez projekt „Sztuczny wynalazca” powinna być wymieniona w patentach na równi z ludźmi. Zdaniem sędziny federalnej Leonie Brikham, sztuczna inteligencja nie może obecnie rościć sobie takich praw, ponieważ w rzeczywistości jest to tylko sprytny algorytm stworzony przez człowieka.

Thaler wcześniej pozwał Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA za odrzucenie wniosków patentowych dotyczących nowego beaconu i pojemnika na napoje. Głównym problemem było to, że Thaler zidentyfikował sztuczną inteligencję o nazwie DABUS jako wynalazcę. Sędzia zauważa, że choć w pewnych momentach pojawiają się trudności z niektórymi sformułowaniami, interpretacja przepisów patentowych dotyczących twórców wynalazków jest jednoznaczna.

W 2011 roku Kongres zmienił poprawkę, zgodnie z którą wynalazcą może być tylko osoba fizyczna. W prawie patentowym używa się słów sam „i siebie”, co wskazuje na płeć autora wynalazku. Sędzia dodał, że już wcześniej różne sądy rozważały charakter wynalazków. W rezultacie zdecydowano, że ani firmy, ani państwa nie mogą twierdzić, że są autorami patentu.

Źródło: sztucznywynalazca.com

Originally posted on 12 września, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz