Roboty Mrówki mogą manewrować w trudnych warunkach i wspólnie wykonywać zadania

Mrówki zawsze przyciągały naukowców ze względu na ich umiejętności wspólnego rozwiązywania problemów. Amerykańscy naukowcy zbudowali roboty-owady, które potrafią połączyć siły, aby pokonywać przeszkody.

Pomysł stworzenia mechanicznych mrówek przyszedł do głowy inżynierowi z Uniwersytetu Notre Dame, Yasemin Ozkan-Aydin. Roboty okazały się zdolne do współpracy, pokonywania różnych przeszkód i manewrowania. Wszystkie urządzenia są drukowane za pomocą drukarki 3D i mają rozmiar od 15 do 20 cm, w środku znajduje się bateria litowo-polimerowa, a za sterowanie odpowiada mikrokontroler i kilka czujników.

Yasemin Ozkan-Aydin uważa, że fizyczne połączenie między poszczególnymi robotami zwiększy wydajność całego systemu. Jeśli więc jedna maszyna nie jest w stanie wykonać określonego zadania (na przykład przenosić ciężarów), na ratunek przyjdzie inne urządzenie, które doprowadzi do jej rozwiązania. Badacz twierdzi, że żywe mrówki mogą pokonywać klify, łącząc się w żywy most. To właśnie tymi zdolnościami Yasemin Ozkan-Aydin chce wyposażyć swoje roboty. Siłę połączenia między mechanizmami zapewni kilka czujników magnetycznych. Gdy pojedynczy robot potrzebuje pomocy, wysyła sygnał, który tworzy większy, bardziej wydajny system.

Źródło: slashgear.com

Originally posted on 24 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz