Preled Hybrid LED będzie podstawą smartfonów rozciągliwych [wideo]

Naukowcy z McKelvey School of Engineering na University of Washington w St. Louis opracowali nowe diody LED, które mogą się rozciągać i zginać. Nazywają się PeLED i mogą służyć do tworzenia naprawdę elastycznych smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Pomimo tego, że diody LED są na wczesnym etapie rozwoju, naukowcy już teraz określają nową technologię jako rewolucyjną. Według nich, dzięki elastycznym, rozciągliwym wyświetlaczom nawet taka sytuacja stanie się możliwa: użytkownicy noszą smartfony na nadgarstkach, aw razie potrzeby powiększają je do rozmiarów tabletu.

„To, co zrobiliśmy, można nazwać związkiem organiczno-nieorganicznym. PeLED łączy to, co najlepsze z obu światów ”- wyjaśniają twórcy.

Jako bazę użyto specjalnego rodzaju materiału krystalicznego zwanego perowskitem z halogenków metaloorganicznych. W trakcie eksperymentów okazało się, że do nadania elastyczności należy zastosować matrycę polimeru organicznego. Trudno też było zapobiec mieszaniu się warstw, ale ostatecznie materiał okazał się elastyczny iw pełni spełnił oczekiwania.

W pewnym momencie naukowcy zdecydowali się na zastosowanie drukarki atramentowej do nakładania PeLED na powierzchnię. Przyspieszyło to czas produkcji z 5 godzin do zaledwie 25 minut, a także przyniosło oszczędności dzięki funkcjom druku atramentowego. Jedną z zalet tej metody jest możliwość wykorzystania jako podłoża materiałów wcześniej niekompatybilnych. Na przykład możesz wbudować diody LED bezpośrednio w ścianę, która od czasu do czasu będzie pokazywać różne informacje. Naukowcy uważają, że dziś trudno sobie nawet wyobrazić liczbę nowych scenariuszy otwierających się przed człowiekiem dzięki rozwojowi PeLED.

Źródło: scitechdaily.com

Originally posted on 7 listopada, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz