Pomysłowość helikoptera wysłała trójwymiarowe zdjęcie z Marsa

Przedstawiciele NASA poinformowali o pomyślnym zakończeniu 13. lotu śmigłowca Ingenuity Martian. Tym razem obrazy uzyskano w formacie trójwymiarowym, pozwalającym na badanie poszczególnych rejonów planety pod nietypowym kątem.

Pomysłowość przekroczyła już wszelkie najśmielsze oczekiwania badaczy, ponieważ początkowo nie było jasne, czy może nawet wystartować na Marsie. Podczas 13. lotu udało się uzyskać zdjęcia regionu South Seita, położonego w kraterze Jezero. Specjaliści NASA ustawili urządzenie na wysokości 8 metrów, co umożliwiło nie tylko wykonanie szczegółowych zdjęć, ale także skomponowanie z nich obrazu 3D.

Kamienny posąg na obrazie ma 10 metrów szerokości, a grzbiet, nazwany przez zespół łazika Faillefeu, rozciąga się na prawie kilometr. Na piasku widoczne są zmarszczki, które są powszechne w okolicy. NASA proponuje badanie obrazu za pomocą najprostszych okularów 3D. Obraz stereo powstaje poprzez połączenie danych dwóch obrazów zarejestrowanych w odległości 5 metrów od siebie za pomocą aparatu Ingenuity.

Eksperci NASA zauważają, że loty Ingenuity mogą wkrótce zostać zakończone. Problem tkwi w nadchodzącym sezonie niskiej gęstości. Naukowcy spróbują wystartować, zwiększając prędkość wirnika, ale nie jest jeszcze jasne, czy będzie to możliwe.

Źródło: slashgear.com

Dodaj komentarz