Pierwszy procesor Intela kończy 50

W listopadzie 1971 roku miało miejsce historyczne wydarzenie, które całkowicie zmieniło świat. Wtedy po raz pierwszy światło dzienne ujrzał dostępny na rynku mikroprocesor Intela o nazwie 4004. Firma porównała go ze współczesnymi spadkobiercami.

Technologia ta udowodniła, że można tworzyć złożone układy scalone i montować je na chipach wielkości paznokcia. To rozwój procesora 4004 przez firmę Intel zmienił sposób projektowania systemów, przechodząc ze sprzętu na oprogramowanie. Technologia została szybko przyjęta przez branżę, a procesory zapoczątkowały nową erę nowoczesnego informatyki.

„W tym roku przypada 50. rocznica 4004. Pomyśl, ile osiągnęliśmy w ciągu ostatniego półwiecza. Jest to kluczowe wydarzenie branżowe, które nadało potężny impuls technologii komputerowej!” – powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Wszystko zaczęło się w 1969 roku, kiedy Nippon Calculating Machines Corp. poprosił Intel o zaprojektowanie zestawu układów scalonych do prototypu inżynierskiego kalkulatora Busicom 141-PF. Inżynierowie Intela opracowali zestaw czterech chipów, w tym procesor 4004. Mikroprocesor był wielkości paznokcia. Było to bezprecedensowe osiągnięcie, ponieważ zapewniało taką samą moc obliczeniową, jak pierwszy komputer elektroniczny wielkości pokoju w 1946 roku.

Firma Intel niedawno wprowadziła procesory 12. generacji. Jedną z kluczowych zmian było przejście na hybrydową architekturę wydajności, co było możliwe dzięki ścisłemu współprojektowaniu oprogramowania i sprzętu. Firma zwraca uwagę, że nowe badania w zakresie obliczeń kwantowych z rozwiązaniem kriogenicznym Intel Horce Ridge II oraz obliczeń neuromorficznych z chipem Intel Loihi 2 jeszcze bardziej przesuną granice mocy obliczeniowej.

Źródło: wacomlab.pl

Originally posted on 27 listopada, 2021 @ 5:06 pm

Dodaj komentarz