Neuraset nauczył się odgadnąć kod PIN ruchu palca

Technika opiera się na przewidywaniu kodu PIN za pomocą specjalnych algorytmów. Naukowcy twierdzą, że dokładność sięga 41%, czyli kilkakrotnie więcej niż jakakolwiek inna metoda.

Pomysł przyszedł do głowy zespołowi naukowców z Włoch i Holandii. Sprzęt dostępny w sklepach z elektroniką nadaje się do tworzenia technologii uczenia maszynowego. Twórcy zapewniają, że wydajność pozostaje na wysokim poziomie, nawet jeśli osoba zasłania palce drugą ręką. Obecna wersja AI umożliwia śledzenie pozycji dłoni i wskazanie 4-cyfrowego kodu PIN w 41% przypadków po trzech próbach. W przypadku 5-cyfrowych kodów PIN dokładność spada do 30%.

Wynik przekroczył wszelkie oczekiwania i okazał się znacznie wyższy niż w przypadku istniejących technik opartych na falach dźwiękowych i sygnaturach cieplnych. Aby sieć neuronowa działała, wystarczy zainstalować system przechwytywania wideo za plecami osoby. Szczególnie niepokojące jest to, że ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że sztuczna inteligencja jest w stanie ujawnić wpisany kod PIN za pomocą dźwięków zwrotnych, piszczących przycisków i innych znaków, na które zwykle nikt nie zwraca uwagi. W takim przypadku kamerę można przymocować do słupka kilkadziesiąt metrów od bankomatu.

W sumie w eksperymencie wzięło udział 58 ochotników, z których każdy wpisał 100 losowych kodów PIN. Sieć neuronowa została przeszkolona przy użyciu kilku scenariuszy, aw niektórych przypadkach efektywność selekcji kodu tylko wzrosła. Naukowcy są przekonani, że rozwiązaniem mogą być bankomaty z klawiaturami numerycznymi, które losowo wybierają przyciski dla każdego nowego klienta.

Źródło: unite.ai

Originally posted on 24 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz