Naukowcy stworzyli tkaninę, aby kontrolować ludzkie oddychanie

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył inteligentne włókno, które jest w stanie zapewnić dotykową informację zwrotną w czasie rzeczywistym.

Za opracowaniem stoją naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, Uppsala University oraz Royal Institute of Technology KTH w Szwecji. Inteligentna tkanina jest w stanie nie tylko wyczuwać ruchy użytkownika, ale także na nie reagować. Został nazwany OmniFiber i otrzymał rdzeń zawierający ciecz lub sprężone powietrze. Dzięki temu materiał wygląda jak sztuczny mięsień, a wewnętrzne włókna zawierają czujniki rozciągnięcia, które mogą wykrywać i mierzyć rozciągnięcie.

Naukowcy twierdzą, że włókna kompozytowe są cienkie i elastyczne, dzięki czemu nadają się do produkcji tkanin w komercyjnych maszynach dziewiarskich. OmniFiber jest niewymagający w warunkach aplikacji, ponieważ nie potrzebuje ciepła do zmiany kształtu. Ponadto można zastosować stosunkowo niedrogie materiały, co obniży koszt technologii produkcji.

Oczekuje się, że tkanina będzie używana w specjalnej odzieży dla sportowców, aby pomóc kontrolować oddychanie. Może być również przydatny dla osób, które miały koronawirusa i inne choroby układu oddechowego. Naukowcy zauważają, że projekt nie został jeszcze ukończony, a technologia nie jest gotowa do użytku komercyjnego.

Źródło: engadget.com

Originally posted on 24 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz