Naukowcy stworzyli nieinwazyjny przenośny glukometr

Zespół badawczy ze Stanów Zjednoczonych opracował nieinwazyjny czujnik do pomiaru poziomu glukozy. Urządzenie jest przymocowane do ciała, co pozwala na otrzymywanie aktualnych informacji o stanie cukru we krwi osób chorych na cukrzycę.

System monitorowania glukozy został stworzony przez inżynierów z Pennsylvania State University. Nie ma igieł do łagodzenia bólu i dostarcza dane dotyczące poziomu cukru we krwi w czasie rzeczywistym. Wynalazek opiera się na materiale zwanym grafenem indukowanym laserem (LIG). Wykonany jest z warstw węgla o grubości zaledwie jednego atomu, ma doskonałą przewodność i jest łatwy w produkcji.

Jednym z problemów, które pojawiły się podczas opracowywania czujnika, był brak wrażliwości LIG na cząsteczki glukozy. Aby go rozwiązać, na wierzch nałożono cienką warstwę niklu połączonego ze złotem. Zmniejszyło to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej i zwiększyło wrażliwość do wymaganego poziomu. Dzięki temu czujnik był w stanie wykryć zawartość glukozy w pocie, gdzie jej stężenie jest 100 razy niższe niż we krwi.

Następnie do czujnika dołączono komorę mikroprzepływową, zawierającą roztwór alkaliczny wymagany dla czujników nieenzymatycznych. Samo urządzenie jest elastyczne i pewnie przylega do ciała.

Źródło: slashgear.com

Originally posted on 24 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz