Naukowcy nauczyli się robić “cyfrowe” dżinsy. Są przyjazne dla środowiska

Do produkcji dżinsu wykorzystuje się ogromne ilości wody, energii i substancji szkodliwych dla zdrowia pracowników fabryki. Jako bardziej zrównoważoną alternatywę naukowcy opracowali nową technologię wytwarzania dżinsów za pomocą komputera i drukarki.

Zwykłe dżinsy (po prawej) i cyfrowe (po lewej)

Sekret nowego rozwoju jest prosty. Naukowcy z North Carolina State University stworzyli specjalny tusz, który umożliwia drukowanie na tkaninie bawełnianej. Wskazuje się, że powstałe „cyfrowe dżinsy” nie różnią się zewnętrznie od zwykłych.

Charakterystyczny wzór to druk atramentowy na tkaninie bawełnianej. Zużywa to znacznie mniej wody i energii. Nie ma również potrzeby stosowania szkodliwych dla zdrowia pracowników fabryki materiałów ściernych, służących do tworzenia wzorów, np. imitacji otarć. Ponadto klienci mogą zaprojektować dżinsy na zamówienie, co daje ogromne możliwości dla nowej technologii.

Nowe rozwiązanie ma również wady. Tak więc barwnik na tkaninie pozostaje wyłącznie na wierzchu, co wpływa na trwałość i gęstość materiału. W dżinsach naturalnych barwnik całkowicie wnika w tkaninę. Mimo to deweloperzy twierdzą, że nowa technologia będzie poszukiwana na rynku odzieżowym. Przede wszystkim zainteresuje obywateli świadomych ekologicznie, którzy chcą zakupić produkt, który znacznie oszczędza zasoby wodne i zmniejsza zużycie szkodliwych chemikaliów. Technologia zainteresuje również tych, którzy chcą uzyskać dżinsy o wyjątkowej kolorystyce.

Źródło: techxplore.com

Dodaj komentarz