NASA wybrała trzy firmy do budowy stacji kosmicznych

NASA sfinansuje trzy amerykańskie firmy, które otrzymają dotacje na budowę komercyjnych stacji kosmicznych. Spośród 11 otrzymanych propozycji wybrano trzy firmy: Blue Origin byłego prezesa Amazona Jeffa Bezosa, Nanoracks LLC i Northrop Grumman. Łącznie otrzymają ponad 400 mln dolarów.

Projekt jest częścią wymiany Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na prywatne stacje kosmiczne, dzięki czemu NASA może zaoszczędzić pieniądze i stać się klientem komercyjnego przemysłu kosmicznego poprzez skupienie się na badaniach podstawowych.

Zgodnie z opublikowanymi planami Blue Origin otrzyma 130 mln dolarów na zagospodarowanie rafy Orbital Reef, zaprezentowanej w październiku br. Oczekuje się, że stacja zostanie uruchomiona w drugiej połowie tej dekady.

Nanoracks LLC przekaże 160 mln dolarów na opracowanie koncepcji stacji Starlab. Powstanie we współpracy z Voyager Space i Lockheed Martin. Wystrzelenie na niską orbitę okołoziemską zaplanowano na 2027 rok.

Northrop Grumman otrzyma 125,6 miliona dolarów na rozwój stacji kosmicznych z możliwością odbioru statku kosmicznego Cygnus, który obecnie dostarcza ładunek na ISS. Firma obecnie współpracuje z Dynetics, a pozostali partnerzy zostaną ogłoszeni w późniejszym terminie.

Pierwszy etap przejścia NASA na koncepcję wykorzystania komercyjnych stacji kosmicznych zakończy się w 2025 roku. Do tego czasu stypendyści planują i projektują swoje stacje tak, aby odpowiadały potrzebom zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. W drugiej fazie opracowane stacje kosmiczne będą certyfikowane do użytku przez ludzi, po czym zostaną wyniesione na orbitę, aby rozpocząć działalność komercyjną i naukową.

Źródło: theverge.com

Originally posted on 31 grudnia, 2021 @ 11:20 am

Dodaj komentarz