Mrożona spryskiwacz przedniej szyby: proste wskazówki, co robić

Wacomlab.pl podpowiada jak ratować brudne szyby samochodu jeśli płyn w zbiorniku spryskiwacza zamarzł na mrozie

Każdy kierowca przynajmniej raz zetknął się z konsekwencjami zakupu złego płynu niezamarzającego. Można go znaleźć nie tylko u przydrożnych dilerów czy na myjniach samochodowych, ale także w zwykłych supermarketach. Myjka zimowa może nie spełniać deklarowanych właściwości z powodu niewłaściwego składu, niskiego stężenia lub zmieszania się z resztkami lata w zbiorniku. Jest jeszcze jeden problem – zwykła woda może pozostać w zbiorniku przed nadejściem chłodu, co może być niezwykle trudne do rozmrożenia.

Na mrozie w każdym razie grozi to zgęstnieniem, a nawet całkowitym zamarznięciem. Pompa wycieraczki nie może pompować skrystalizowanego płynu, a osoba za kierownicą jest pozbawiona znajomego wzroku niezbędnego do bezpiecznej jazdy. Wacomlab.pl wymienia najskuteczniejsze sposoby na szybkie rozmrożenie pralki.

Jedź w ciepłe miejsce

To najskuteczniejszy i najprostszy sposób. Aby zamarznięta myjka mogła się rozmrozić, konieczne jest postawienie samochodu na kilka godzin w ogrzewanym garażu lub na parkingu. Do tych celów nadaje się również zadaszony lub podziemny parking centrum handlowego. W tym drugim przypadku czas przestoju można pożytecznie spędzić na zakupach lub oglądając nowy film w kinie.

Rozgrzej komorę silnika

Z reguły zbiornik spryskiwacza znajduje się niedaleko silnika, więc jeśli ten ostatni dobrze się nagrzeje i nagrzeje pod maską, płyn niezamarzający szybko się rozmrozi i będzie mógł jak poprzednio uderzyć w przednią szybę. Należy jednak pamiętać, że proces ten przebiegnie najsprawniej i najszybciej na zaparkowanym samochodzie. Podczas jazdy ciepło będzie wydmuchiwane z komory silnika, a zbiornik może zamarznąć jeszcze bardziej.

Dodaj alkohol lub koncentrat

Zwykły alkohol pomoże stopić niezamarzający produkt, który zamienił się w jedną wielką owsiankę lodową lub śnieżną. Wystarczy najtańsza butelka wódki z najbliższego sklepu. Wódkę (lub dowolny koncentrat zimowego płynu do spryskiwaczy) należy dodać do zbiornika i poczekać, aż lód się stopi. Najważniejsze, że jest wolne miejsce na ten suplement. Nawiasem mówiąc, jeśli wlewana ciecz jest ciepła, znacznie przyspieszy to proces rozmrażania systemu.

Zabierz czołg do domu

Pojemnik z płynem do spryskiwaczy, zamrożony w ujemnych temperaturach, można wyjąć z samochodu i zabrać do domu do ogrzania w łazience pod strumieniem ciepłej wody. Ale ta metoda jest odpowiednia tylko dla tych, którzy mają łatwo dostępny zbiornik wycieraczek pod maską. Aby go zdemontować, zwykle wystarczy odkręcić tylko kilka śrub i odłączyć wąż. Dla tych, którzy mają zbiornik we wnęce zderzaka lub w błotniku auta ta opcja nie jest odpowiednia.

Rozgrzej się suszarką do włosów

Dla właścicieli samochodów mieszkających w domach prywatnych lub na parterze istnieje jeszcze jeden skuteczny sposób na roztopienie lodu w zbiorniku spryskiwacza szyb i rur przeciw zamarzaniu do szyb. Można to zrobić za pomocą zwykłej suszarki do włosów. Wystarczy rozciągnąć przedłużacz z pokoju do samochodu i ostrożnie, aby nie rozerwać plastiku, podgrzać pojemnik pod maską, a wraz z nim cały system.

Wylej wodę na zlew

Najbardziej radykalnym sposobem poradzenia sobie z lodem w cysternie jest zatrzymanie się na najbliższej myjni samochodowej. Tam należy poprosić pracowników o włożenie węża z ciepłą wodą głębiej do szyjki wlewu i uruchomienie go pod minimalnym ciśnieniem, aby stopić i ogrzać skrystalizowany szlam od środka.

Po rozmrożeniu złego płynu niezamarzającego należy go opróżnić / wypompować z układu lub po prostu spryskać nim jak najwięcej szyby, aby następnie napełnić zbiornik nowym wysokiej jakości, który będzie działać zgodnie z oczekiwaniami na zimno.

Originally posted on 19 grudnia, 2021 @ 7:37 am

Dodaj komentarz