Królewska Mennica Anglii zacznie wyodrębniać złoto z gadżetów

Nową inicjatywę ogłosiła służba prasowa brytyjskiej mennicy. Wiadomo, że unikalna technologia, która zostanie zastosowana jest bardzo wydajna i pozwoli na odzyskanie 99% złota zawartego w deskach.

Współczesne smartfony to złożone urządzenia zawierające do trzydziestu różnych pierwiastków, z których wiele jest klasyfikowanych jako pierwiastki ziem rzadkich. Jednocześnie tylko jedno z pięciu urządzeń wrzucanych na wysypisko jest obecnie poddawane recyklingowi. Według oficjalnych danych, e-odpady wytworzone w 2021 r. będą ważyły aż 57 mln ton. Jednocześnie, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki ograniczające, do 2030 r. ilość e-odpadów osiągnie 74 mln ton rocznie.

Złoto i metale szlachetne będą wydobywać nie tylko ze starych smartfonów, ale także z laptopów. Brytyjski producent monet świętuje wyjątkowość technologii stworzonej przez kanadyjski startup Excir. Podobno udało się nie tylko poprawić wydajność, odzyskując ponad 99% złota, ale także zrobić to w kilka sekund. Mennica wierzy, że inicjatywa będzie miała realny wpływ na rozwiązanie jednego z największych światowych problemów ekologicznych.

Obecnie dostępna jest tylko produkcja złota, ale przy pełnej skali, technologia umożliwi odzyskiwanie palladu, srebra i miedzi. Proces nie wymaga specjalnych warunków i może być prowadzony w temperaturze pokojowej na terenie Mennicy w Llantrizant (Rhonda-Cynon-Taff).

Źródło: bbc.com

Originally posted on 23 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz