Kamaz pokazał najnowszą przegubową 75-tonową wywrotkę “Hercules”

KamAZ pokazał najnowszą wywrotkę przegubową „Hercules” o łącznej masie 75 ton. Zdjęcia ciężarówki z maską zostały jednocześnie opublikowane przez służbę prasową zakładu i służbę prasową prezydenta Tatarstanu. Hercules ma minimum części wspólnych z innymi ciężarówkami KamAZ: mówimy o 11-metrowej wywrotce górniczej o ładowności 35 ton z oryginalną elektrownią spalinowo-elektryczną i niezwykłym kinematycznym układem kierowniczym.

Po raz pierwszy prototyp „Herkulesa” pokazano na początku czerwca podczas wizyty premiera Michaiła Miszustina w KamAZ, ale wtedy chodziło o niekompletnie zmontowaną ciężarówkę. Teraz opublikowano zdjęcia gotowej wywrotki z kabiną i nadwoziem – pokazano je w dniu spotkania akcjonariuszy KamAZ.

służba prasowa Prezydenta Tatarstanu / służba prasowa KamAZ

Prototypowa wywrotka nazywa się „Hercules-40”, co wskazuje na masę własną 40 ton. Demonstracyjna wywrotka jest sześciokołowa, wyposażona w turbodiesel KamAZ R6, ale silnik spalinowy działa jak generator, a zestawy kołowe będą obracać silnikami elektrycznymi o mocy do 653 koni mechanicznych.

Nie ma innych szczegółów dotyczących układu napędowego spalinowo-elektrycznego, nie określono ani dostawcy silników elektrycznych, ani producenta akumulatorów trakcyjnych. Wiadomo jednak, że wywrotka osiąga wysokość czterech metrów i szerokość 3,6 metra, czyli KamAZ Hercules, w przeciwieństwie do rodziny Atlant, będzie mógł pracować tylko w kamieniołomach, a dostęp do dróg publicznych będzie utrudniony.

służba prasowa Prezydenta Tatarstanu / służba prasowa KamAZ

Kierowanie jest realizowane nietypowo jak na standardy wywrotek drogowych: „Herkules” manewruje nie przez skręcanie kół, ale przez składanie półram. Wiadomo, że KamAZ planuje stworzyć całą rodzinę wywrotek górniczych – w szczególności opracowywana jest wersja czterokołowa o ładowności 25 ton, która jest przewidziana dla autonomicznego systemu jazdy. Produkcja linii ciężkich wywrotek w KamAZ pozwoli odmówić zakupu importowanych ciężarówek „kamieniołomów” od Caterpillar, Volvo i BelAZ.

Oczekuje się, że do końca roku odbędzie się pełnoprawna prezentacja KamAZ „Herkules”, a seryjna produkcja modelu zostanie uruchomiona w 2023 roku.

W tym samym czasie gigant samochodowy Kama przygotowuje się do wypuszczenia linii lekkich ciężarówek o niskim tonażu "Kompas" – na pokładzie ciężarówki KamAZ będą konkurować z "GAZEL", "Waldajem" i "GAZonem".

Originally posted on 29 listopada, 2021 @ 10:35 pm

Dodaj komentarz