Jak przewozić psa w samochodzie?

Jak wygodnie i bezpiecznie przewozić czworonożnego pupila w przedziale pasażerskim, aby podróż nie była stresująca dla Ciebie lub Twojego pupila

Aby podróż samochodem była dla psa przyjemnością, należy go uczyć od dzieciństwa. Samochód jest dla Twojego pupila rzeczą niezrozumiałą i trzeba go poznawać stopniowo, aby zwierzę się nie przestraszyło i utrwaliło prawidłowy model zachowania. Proces poznawania samochodu najlepiej rozpocząć od około 4 miesiąca życia.

Poznawanie samochodu na zewnątrz

Podczas spaceru zabierz psa na jezdnię, przystanek autobusowy, skrzyżowanie itp. Niech zwierzę nauczy się odpowiednio postrzegać atmosferę ruchliwej ulicy. Następnie przyprowadź swojego pupila do samochodu – niech się rozejrzy i wszystko powącha. Dotknij auta, nakieruj psa na dowolne elementy takie jak koła, zderzaki, reflektory, drzwi – pies będzie ciekawie badał to, czego dotykasz.

Otwórz drzwi i usiądź w środku – niech pies zobaczy, że właściciel po cichu wsiada do samochodu i nie ma się o co martwić. Włącz zapłon – obserwuj reakcję psa. Uruchom silnik – ponownie zwierzę powinno przyzwyczaić się do nowych dźwięków i zapachów.

Jeśli Twój pupil nadal jest zawstydzony lub przestraszony to wyjdź z samochodu, uspokój psa, połóż rękę na dachu auta i pokaż, że tu rządzisz i wszystko jest pod Twoją kontrolą. Jeszcze raz chodź z nim po samochodzie z włączonym silnikiem – pozwól zwierzęciu uczyć się i powąchać wszystko jeszcze raz.

Wzmocnij pozytywy smakołykiem – satysfakcjonujący trening w ten sposób pozwoli psu odbierać pozytywne emocje i kojarzyć je z maszyną.

Co jest w środku?

Teraz zapoznajemy się z salonem. Silnik musi być wyłączony. Otwieramy drzwi i dajemy psu możliwość powąchania wszystkiego, co go interesuje. Umieszczenie ulubionej zabawki dla psa na siedzisku doda Twojemu psu motywacji i pewności siebie.

Następnie nieco podnosimy psa i pomagamy mu wejść do środka, wypowiadając spokojnym głosem komendę „skacz”, „wspinaj się” itp. Po wykonaniu polecenia dajemy psu „smaczny poczęstunek”. Ważne jest, aby nauczyć, że załadunek i rozładunek z przedziału pasażerskiego odbywa się tylko na polecenie właściciela. Jeśli zwierzę wskoczyło do salonu lub wysiadło bez polecenia, w tej chwili spokojnie powiedz: „Nie możesz”.

Jeśli pies nie wykazuje zainteresowania lub boi się wejść do salonu, sam usiądź pierwszy na tylnym siedzeniu (wygodniej będzie umieścić psa obok siebie – będzie to wygodniejsze psychicznie dla zwierzęcia) . Poczekaj tam kilka minut, aż zdecyduje się pójść za przykładem właściciela. Jeśli próba się nie powiedzie, wyjdź z samochodu, uspokój psa, ponownie połóż rękę na dachu samochodu i popatrz na zwierzaka pewnym siebie spojrzeniem. Zrób sobie przerwę od samochodu, pobaw się z psem, a po chwili spróbuj powtórzyć ćwiczenie.

Jeśli planujesz przewozić zwierzę w klatce lub bagażniku, to musisz przyzwyczaić się do życia w oddzielnych „mieszkaniach” w ten sam sposób. Jeśli pies zacznie jęczeć, chodź z boku na bok, a następnie spokojnie powiedz mu: „Nie możesz”. Najważniejsze, żeby nie skarcić ani nie stosować surowych metod edukacji. Wszystkie polecenia wewnątrz samochodu muszą być wypowiadane spokojnym i pewnym siebie głosem.

Pierwsza jazda

Gdy pies czuje się komfortowo w aucie, powtarzamy procedurę z uruchomieniem silnika – teraz zwierzę powinno przyzwyczaić się do dźwięków i zapachów wewnątrz auta. Włącz kuchenkę, wycieraczki, światła awaryjne, otwieraj i zamykaj okna – wszystkie te dźwięki powinny być znajome psu. Spróbuj przejechać powoli przez podwórko i zobacz reakcję psa, spróbuj pokazać mu, że wszystko jest pod kontrolą i wszystko jest w porządku. Następnie rozszerz geografię wycieczek, ale nie rób ich dłuższych niż 10-15 minut. Jedź z małą prędkością w miejscach, gdzie pies dobrze zna teren.

Te wycieczki pozwolą Ci dowiedzieć się, czy Twój pupil ma chorobę morską podczas jazdy? Objawy choroby lokomocyjnej: szybki oddech, niespokojne zachowanie, obfite ślinienie się, chwianie się, drżenie w zatokach, częste lizanie warg i nosa, odbijanie i pozycja siedząca z naciskiem na rozstawione przednie nogi, tak jakby pies był w pobliżu spaść do przodu. Na koniec jazdy nagrodź za prawidłowe i spokojne zachowanie psa w samochodzie smakołykami, wzmocnij więź: „Jazda autem jest dobra”. Z tego samego powodu wyjazdy nie powinny kojarzyć się z nieprzyjemnymi wydarzeniami, na przykład z wizytą u weterynarza.

To niemożliwe – to znaczy niemożliwe

Jeśli podczas jazdy pies zacznie się śpieszyć, szczekać, denerwować i skomleć bez powodu z powodu niezwykłych doznań wewnątrz auta, to stanowczo, ale spokojnie powiedz „nie”, daj mu znać, że takie zachowanie jest w aucie niedopuszczalne. Nie należy oddawać się psim kaprysom i zatrzymywać się w takich momentach, w przeciwnym razie zwierzę szybko nauczy się związku: „skomlał, zdenerwował się – samochód się zatrzymał” – i będzie z niego korzystał.

Zamknij psa!

Podczas jazdy pies nie może poruszać się po kabinie, musi być bezpiecznie zamocowany. Po pierwsze, zwierzę w każdej chwili może nagle szarpnąć, wskoczyć na kolana lub pod pedały, wspiąć się, by pogłaskać lub z ciekawości rzucić się na przednią szybę. Wszystko to może spowodować wypadek. Po drugie, psu trudniej jest utrzymać się na miejscu podczas ostrego manewru – można go rzucić w dowolne miejsce – w przypadku manewru lub wypadku każdy niezabezpieczony przedmiot w samochodzie jest traumatycznym przeżyciem. W przypadku uderzenia z prędkością 50 km/h pies o wadze 20-22 kg staje się 20-25 razy cięższy, zamieniając się w niekontrolowany i ciężki „pocisk”, który może okaleczyć siebie i innych.

Apartament dla psa w bagażniku

Z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów najbardziej optymalnym miejscem do przewożenia psa jest bagażnik. Ale dotyczy to tylko właścicieli kombi, SUV-ów, crossoverów i hatchbacków z przestronnym przedziałem ładunkowym – między przedziałem pasażerskim a bagażnikiem można zainstalować przegrodę, która oddziela przestrzeń wewnętrzną na przedział pasażerski i przedział dla psa. Jednak ta metoda ma dwie wady: po pierwsze nie ma możliwości przypięcia psa pasem bezpieczeństwa w bagażniku, więc w razie wypadku grozi mu zranienie, a po drugie gorsze są warunki klimatyczne w ładowni niż w domku: zimą może być tu zimno, a latem jest gorąco.

Komórka

Źródło: Photobank Lori

Klatka lub pojemnik to kolejny popularny sposób transportu psa, jeśli pień jest częściowo lub całkowicie zajęty rzeczami. Pojemnik musi być wykonany z solidnego i trwałego materiału, takiego jak metal (klatka). Jeśli w bagażniku nie ma miejsca, lepiej postawić kontener na podłodze w pobliżu tylnej kanapy w poprzek ruchu, aby w razie gwałtownego hamowania lub wypadku ładunki były równomiernie rozłożone na nadwoziu zwierzę. Dodatkowo dociśnij pojemnik przy odsuniętym przednim siedzeniu – zapobiegnie to jego lataniu po kabinie. Jest to o wiele skuteczniejsze niż próba zabezpieczenia klatki pasami bezpieczeństwa na siedzeniu. Jeśli korpus kontenera jest plastikowy, pasy bezpieczeństwa nie mogą być używane – przy uderzeniu zakleszczony pas może złamać ciało, powodując obrażenia zwierzęcia. Jednak ten sposób transportu nie jest optymalny, ponieważ pies wewnątrz kontenera nie jest w żaden sposób umocowany, co jest obarczone obrażeniami w razie wypadku; sam kontener jest trudny do zamocowania wewnątrz kabiny, co również stanowi zagrożenie dla pasażerów; pojemnik ogranicza swobodę ruchów i zajmuje dużo miejsca, co jest ważne dla psów dużych ras.

Uprząż z mocowaniem do pasa bezpieczeństwa

Być może najbezpieczniejszą i najbardziej humanitarną opcją jest zakup uprzęży lub specjalnej kamizelki przymocowanej do pasa bezpieczeństwa, jego zamków lub mocowań ISOFIX. W tym przypadku pies zachowuje swobodę ruchów na całej długości pasa. Nawiasem mówiąc, ta opcja jest lepsza niż inne do transportu psa, na przykład w sedanie. Zasada doboru kamizelki lub szelek jest prosta – im szersze pasy pokryją dużą powierzchnię klatki piersiowej i pleców psa, tym lepiej rozłoży się obciążenie ciała powstałe w wyniku uderzenia. Im więcej punktów zaczepienia szelek do części ukośnej i biodrowej pasa i im mniej ich luzu, tym lepiej pies będzie unieruchomiony w przypadku zderzenia. W niektórych przypadkach pas bezpieczeństwa jest przeciągany przez samą uprząż – ta opcja jest preferowana.

Najlepiej kupować produkty, które pomyślnie przeszły niezależne testy zderzeniowe i inne testy bezpieczeństwa biernego. Jeżeli pomiędzy pasem bezpieczeństwa a samą uprzężą/kamizelką znajduje się pasek łączący, należy wyregulować go na minimalną długość, aby w razie wypadku zwierzę nie uderzyło w oparcie, dach lub drzwi przedniego fotela. Najbardziej optymalna pozycja psa w kabinie znajduje się na tylnym siedzeniu, ale w razie potrzeby można go również usadowić z przodu, jeśli masz pewność, że pies nie będzie Ci przeszkadzał.

Przed wycieczką

Unikaj kości, chrząstek i innych pokarmów, które przyczyniają się do zaparć u psów na 2 dni przed podróżą. Jedzenie powinno być dobrze przyswajalne. W dniu wyjazdu lepiej nie karmić zwierzęcia, tylko podać wodę na 2 godziny przed wyjazdem. Minimalna przerwa między posiłkami a podróżą to 4 godziny. Jeśli Twój pies zachoruje w samochodzie, odstęp ten powinien wynosić co najmniej 6 godzin. Weź ze sobą leki przeciwwymiotne i daj je 30 minut przed rozpoczęciem podróży. Przed wyjazdem wyprowadź psa na spacer, aby poszedł do toalety i nie tolerował go na drodze. Ułóż swój bagaż i drobne przedmioty w samochodzie tak, aby nic nie spadło ani nie uszczypnęło Twojego zwierzaka.

Jeśli samochód jest wyposażony w klimatyzację, koniecznie korzystaj z niej – psy nie tolerują ciepła w samochodzie. Wyreguluj deflektory wentylacyjne tak, aby zimne powietrze nie napływało na twoją twarz ani na twojego psa. Jeśli samochód nie posiada klimatyzacji, warto zaopatrzyć się w przenośny wentylator zasilany zapalniczką, aby w okresie letnim mógł być zainstalowany obok miejsca, w którym siedzi Twój pupil. Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25°C i na trasie spodziewane są poważne korki, lepiej nie zabierać ze sobą zwierzęcia lub odkładać podróż na inny czas, gdy na drogach będzie więcej miejsca.

Podczas jazdy

Nie noś psa w kagańcu – zakłóci to normalną termoregulację, ponieważ pysk psa jest rodzajem systemu chłodzącego. Pamiętaj, że prowadzisz żywe stworzenie, które nie zna praw ruchu samochodu, nie rozumie Twoich działań podczas jazdy i nie jest gotowe na ostre manewry, więc szybka i nerwowa jazda będzie stresować Twojego pupila. Ponadto pies zacznie rozmawiać z boku na bok. Nie waż się.

Podczas ruchu pies nie powinien wystawać z okna. Powodów tego jest kilka: niebezpieczeństwo zranienia przez piasek i kamyki wylatujące spod kół innych samochodów; ryzyko, że zwierzę szarpnie się i wypadnie przez okno, jeśli system mocowania szelek zapewnia pewną swobodę ruchów; pies może zostać zdmuchnięty – najczęstsze konsekwencje jazdy z otwartym oknem to zapalenie ucha środkowego i zapalenie spojówek. Aby Twój czworonożny przyjaciel nie wystawał przez okno, ale jednocześnie dostawał odpowiednią porcję świeżego powietrza, możesz dokupić specjalną kratkę żaluzjową, która mocowana jest do szyby samochodu – łatwo ją zamocować w dowolnej pozycji szkło.

Co 2-3 godziny należy zrobić postój sanitarny – wyprowadzać psa przez co najmniej 5-10 minut. Niepożądane jest karmienie zwierzęcia podczas całej podróży, ponieważ może to wywołać atak mdłości, ale w razie potrzeby można to robić małymi porcjami, zachowując odstępy co najmniej 4 godzin. Napoje można podawać częściej, ale też trochę – co półtorej godziny w małej miseczce.

Nie zostawiaj psa samego w samochodzie, ale jeśli wymagają tego okoliczności, skróć czas nieobecności do 5-10 minut. Upewnij się, że w ciepłe dni samochód jest w cieniu, a świeże powietrze dostaje się do kabiny pasażerskiej – w tym celu zostaw małe szczeliny w oknach. W chłodne dni natomiast lepiej wystawić auto na słońce, żeby wnętrze tak szybko się nie ochłodziło, zimą przyda się przykrycie pupila dodatkowym kocem. Podczas krótkiego pobytu psa można odpiąć od pasa, aby wygodniej się usadowił w oczekiwaniu na swojego właściciela. Pamiętaj, aby zostawić swój numer telefonu na przedniej szybie, aby się z tobą skontaktować.

Przewóz psa pod kątem przepisów ruchu drogowego

W naszym kraju przewóz psów jest utożsamiany z przewozem towaru, a pies podlega w tym przypadku takiej samej zasadzie jak w przypadku ładunku (klauzula 23.3 RF SDA). Taki transport jest dozwolony pod warunkiem, że „ładunek” nie zasłania pola widzenia, nie utrudnia sterowania, nie zaburza stabilności pojazdu i nie zakłóca odbioru sygnałów ręcznych. Jeśli przewozisz psa w granicach swojego miasta, nie musisz mieć przy sobie dokumentów dla zwierzęcia. Jeśli podróżujesz do innego miasta lub w daleką podróż po kraju, zalecamy zabranie ze sobą paszportu weterynaryjnego, aby w razie problemów z samopoczuciem psa, weterynarze, korzystając z tego dokumentu, mogli dowiedzieć się więcej informacji o stanie swojego zdrowia i udzielenia wykwalifikowanej pomocy. Zgodnie z prawem musisz mieć przy sobie paszport weterynaryjny lub świadectwo weterynaryjne tylko podczas polowania i przebywania na łowiskach.

Opieka nad samochodem

Miejsce psa przykryj specjalną peleryną , którą można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Jeśli nie, to wystarczy stara narzuta. Przebij w nim otwory na klamry pasów bezpieczeństwa i sworznie zagłówków. W takim przypadku Twoja peleryna będzie bezpiecznie zapięta na górze, a wsunięcie jej krawędzi po bokach siedziska i pod nią to kwestia technologii.

Wiele osób radzi używać do tych celów hamaka dla psa, który mocowany jest do zagłówków przednich siedzeń i tylnej kanapy, pokrywając w ten sposób całą przestrzeń nad tylną kanapą, ale wadą większości hamaków samochodowych jest to, że nie pozwalają na zwierzę do zapinania pasem bezpieczeństwa. Jeśli po wycieczce z psem w kabinie pozostanie zapach psiaka, nie zapomnij przewietrzyć kabiny . Kup klimatyzator do wnętrz i dezodorant lub odświeżacz powietrza, aby zredukować nieprzyjemne zapachy.

Dodaj komentarz