Implant mózgu zwrócił 60-letnią wizję kobiety

W trakcie długiego eksperymentu międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się częściowo przywrócić człowiekowi wzrok. W tym celu zastosowano implant zintegrowany z korą mózgową.

Decyzję o ominięciu niedziałających czujników wizualnych podjęli naukowcy z John A. Moran Eye Center na Uniwersytecie w Utah oraz na Uniwersytecie Miguela Hernandeza w Hiszpanii. Komplet mikroelektrod wszczepiono do mózgu 60-letniej Verny Gomez w wyniku złożonej operacji neurochirurgicznej. Urządzenie o nazwie Moran | Cortivis otrzymał bezpośredni kontakt z korą wzrokową i jest kojarzony ze specjalnymi okularami wyposażonymi we wbudowane kamery.

Urządzenie działa w następujący sposób: implant stymuluje neurony, wytwarzając fosfeny, postrzegane jako punkty białego światła, z których tworzony jest obraz. Trening i rekonwalescencja pooperacyjna zajęły 6 miesięcy, po których pacjent był w stanie odróżnić litery, granice linii i wiele innych obiektów. Aby poprawić wyniki, opracowano oprogramowanie w formie gry, które pozwoliło kobiecie przyzwyczaić się do nowych doznań.

Naukowcy zauważają, że operacja przebiegła bezboleśnie, a wyniki dają nadzieję, że w przyszłości nauka będzie w stanie znacznie skuteczniej rozwiązywać problemy ze wzrokiem.

Źródło: slashgear.com

Originally posted on 30 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz