Elektryczny dom na kołach jechał 3000 km na energię słoneczną

Studencki startup Solar Team zakończył przejażdżkę wielkim elektrycznym samochodem Stelli Vita. Zespół przejechał 3000 kilometrów, używając do ładowania akumulatorów wyłącznie paneli słonecznych.

Zespół Solar składa się z 22 osób, a głównym zadaniem jest redukcja emisji do atmosfery. W tym celu zaprojektowano samochód elektryczny Stella Vita, czyli mobilny dom z bateriami litowo-jonowymi, które pozwalają mu przejechać 730 kilometrów bez ładowania na stacjach. Dach samochodu jest całkowicie pokryty panelami słonecznymi, a studenci przekonywali, że to wystarczy, aby podróżować po Europie. Pod koniec września przedstawiciele Solar Team z powodzeniem udowodnili możliwości czystych technologii, choć pojawiły się drobne kłopoty.

19 września Stella Vita opuściła Holandię, ale kilka dni później nastąpiła awaria transmisji. Jak się okazało, napraw nie można było przeprowadzić w terenie, dlatego postanowiono skorzystać z usług pojazdu elektrycznego innej firmy, aby odholować Stella Vita do Paryża. Poruszając się drogą z Toledo do Kordoby (w Hiszpanii), domek mobilny ponownie przez krótki czas był holowany, a 15 października samodzielnie dotarł do miasta Tarifa w południowej Hiszpanii, które stało się ostatecznym celem podróży.

„Wyprzedzamy branżę o 5-10 lat, pokazując, że technologicznie wszystko jest możliwe. Podczas naszej podróży staraliśmy się zainspirować jak najwięcej osób i firm w Europie” – mówili przedstawiciele Solar Team.

Źródło: popmech.ru

Originally posted on 24 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz