Elastyczny egzoszkielet pomaga nosić grawitację bez szkód do tyłu

Amerykańscy inżynierowie stworzyli nowy egzoszkielet z aktywnym napędem. Mechanizm jest przymocowany do pleców osoby i umożliwia podnoszenie ciężarów, znacznie zmniejszając obciążenie mięśni.

Głównym zadaniem inżynierów było stworzenie uniwersalnego asystenta zdolnego do zmniejszenia liczby urazów związanych z pracą dla ładowaczy i innych pracowników zajmujących się podnoszeniem ciężarów. Wizualnie egzoszkielet przypomina raczej plecak z wieloma kablami biegnącymi od tylnej części ud do silników i dalej do ramion. W rezultacie powstają dwa ukośne kable, a urządzenie jest aktywowane za każdym razem, gdy użytkownik podnosi się ze zbocza.

„Wrażenia są zdecydowanie inne niż w przypadku standardowego egzoszkieletu. Ludzie czuli, że technologia im pomaga, co jest wspaniałe ”- mówią inżynierowie.

Jednym z autorów mechanizmu był Aaron Young, który pracuje w George Woodruff School of Mechanical Engineering w Georgia Institute of Technology. Według niego podczas kołysania ładunku z boku na bok egzoszkielet zmniejsza obciążenie mięśni pleców o 16%, a przy podnoszeniu ciężarów – do 37%. Osobno zauważa się, że zwykle podobną wydajność wykazują sztywniejsze egzoszkielety, które nie oferują takiego komfortu użytkowania.

Aaron Young twierdzi, że elastyczna i asymetryczna konstrukcja egzoszkieletu czyni go wyjątkowym. Obecnie nie ma komercyjnego modelu zdolnego do skręcania i obracania się z porównywalnym zakresem ruchu. Chociaż inne egzoszkielety używają kabli, żaden z nich nie jest ułożony po przekątnej.

Źródło: ja.gatech.edu

Originally posted on 30 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz