Ekonk – Superhigh Electric Car z podkręcaniem do 100 km / h w 2,5 sekundy

Indyjski producent samochodów Vazirani zaprezentował koncepcję jednego z najlżejszych czterokołowych samochodów elektrycznych na świecie. Ekonk waży zaledwie 738 kilogramów i będzie w stanie przyspieszyć od zera do „setki” w 2,5 sekundy.

Nazwa Ekonk jest tłumaczona z indyjskiego jako „boskie światło”. Twórcy skoncentrowali swoje wysiłki na zmniejszeniu oporu i zmniejszeniu masy dzięki wielu innowacjom technologicznym. Przede wszystkim jest to nowa koncepcja DiCo, która umożliwia chłodzenie akumulatorów bezpośrednio powietrzem podczas jazdy, eliminując w ten sposób konieczność stosowania dużych i ciężkich zbiorników na ciecz. Vazirani wyjaśnia, że DiCo to pierwszy półprzewodnikowy system bezpośredniego chłodzenia, który wykorzystuje technologię nanocząstek w celu zwiększenia przebiegu i poprawy wydajności.

„Biomimikra – badanie, w jaki sposób zwierzęta i ludzie wykorzystują oddychanie do regulowania temperatury ciała – w połączeniu z niektórymi starożytnymi indyjskimi technikami produkcyjnymi doprowadziły do wynalezienia DiCo” – powiedział dyrektor generalny Vazirani.

W porównaniu z konkurencją Ekonk jest prawie tak lekki, jak wiele trójkołowych pojazdów elektrycznych. Na przykład Arcimoto waży 590 kg, a Daymak Spiritus waży 620 kg. Ponadto Ekonk jest lżejszy od solarnego EV Aptera, który waży 816 kg. Wiadomo, że auto będzie w stanie osiągnąć prędkość do 310 km z przyspieszeniem do 100 km/hw 2,5 sekundy. Producent deklaruje moc 722 koni mechanicznych pod maską i ogromny moment obrotowy. Ale pojemność baterii i czas wprowadzenia na rynek nie są wskazane. Projekt nie przewiduje ani stałego, ani składanego dachu.

Źródło: slashgear.com

Originally posted on 30 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz