Całkowita 50 górników kontrolują połowę wszystkich wydobywanych bitcoinów

Analitycy z US National Bureau of Economic Research (NBER) przeprowadzili badanie dystrybucji bitcoinów wśród wszystkich uczestników rynku. Jak się okazało, jedna trzecia wszystkich wirtualnych monet należy do około 10 000 właścicieli.

Technika oparta jest na specjalnie opracowanym algorytmie. Program umożliwił rozróżnienie ostatecznych właścicieli bitcoinów od pośredników w obliczu giełd i innych struktur. Jak się okazało, pod koniec 2020 r. osoby fizyczne posiadały 8,5 mln cyfrowych monet, podczas gdy giełdy posiadały 5,5 mln.

Udało nam się dowiedzieć, że pierwszy tysiąc największych inwestorów posiada 3 miliony bitcoinów, a kolejne 5 milionów jest w rękach 10 tysięcy osób. Według obliczeń NBER jest to jedna trzecia wszystkich wydobywanych kryptowalut. Nie mniej interesujące są statystyki dotyczące górników. Poinformowano, że 10% z nich kontroluje 90% zdolności wydobycia bitcoinów. Co więcej, tylko 50 górników, czyli 0,1% całości, zapewnia co najmniej 50% wszystkich zdolności produkcyjnych.

W związku z tym uważa się, że tak duża koncentracja kryptowaluty w rękach niewielkiej liczby osób zagraża całemu systemowi. Istnieje więc możliwość, że górnicy będą mogli uzgodnić i przejąć kontrolę nad główną częścią sieci, przejmując 51% pojemności i będąc w stanie złamać kod bitcoin.

Źródło: nber.org

Originally posted on 30 października, 2021 @ 12:00 am

Dodaj komentarz