Apple potajemnie zawiera wielomiliardową umowę z chińskimi władzami

Chiny to jeden z priorytetowych rynków Apple. Niedawno amerykańska firma, nawet po raz pierwszy od 2015 roku, została największym dostawcą smartfonów w kraju. Jak się okazało, wszystko to jest wynikiem tajnego porozumienia między Timem Cookiem a chińskim rządem.

Według opublikowanych informacji pięć lat temu prezes Apple, Tim Cook, osobiście udał się do Chin, aby podpisać korzystną dla obu stron pięcioletnią umowę z lokalnym rządem. Wskazuje się, że transakcja była warta 257 miliardów dolarów. Wtedy amerykańska firma znalazła się pod silną presją regulatorów. Na przykład zablokowano usługi iBooks i iTunes Movies, pojawiły się problemy z używaniem znaku towarowego iPhone, a sprzedaż technologii Apple gwałtownie spadła. Wszystko to doprowadziło do spadku wartości akcji Apple o prawie 10%.

W ramach umowy podpisanej ze stroną chińską lokalni regulatorzy stali się bardziej lojalni wobec Apple. Ten ostatni zobowiązał się do pomocy chińskiej gospodarce i technologii. W szczególności firma zgodziła się pomóc Chińczykom tworzyć najbardziej zaawansowane technologie, wykorzystywać w swoich urządzeniach więcej komponentów wyprodukowanych w Chinach, inwestować w chińskie firmy, szkolić lokalnych inżynierów i współpracować z twórcami oprogramowania. Ponadto Apple był odpowiedzialny za tworzenie centrów badawczych w Chinach, otwieranie sklepów detalicznych i inwestowanie w energię odnawialną.

Według ekspertów Apple nie tylko wywiązał się ze swoich zobowiązań, ale także otrzymał z tej współpracy ogromne korzyści, które z nawiązką spłaciły wydane miliardy.

Źródło: gizchina.com

Originally posted on 15 grudnia, 2021 @ 6:23 am

Dodaj komentarz