Ponieważ było sporo pytań o możliwość zastosowania ramienia uchylnego do tabletów Cintiq, postanowiliśmy opublikować mini recenzję naszego klienta Pana Michała Ramsza.

Przesyłam informacje na temat zastosowania ramienia firmy Ergotron razem z Wacom Cintiq 27.

Ogólnie, moje odczucia są pozytywne.

Detale poniżej.

1/ Które ramię? 

Ramię, to dokładnie LX HD Sit-Stand Desk Mount LCD Arm (Part Number: 45-384-026), dokładny link to http://www.ergotron.com/ProductsDetails/tabid/65/PRDID/787/language/pl-PL/Default.aspx.

2/ Co dostajemy?

Dostajemy paczkę która wygląda mniej więcej tak jak poniżej.

photo_05

photo_04

W środku są dwie warstwy elementów + instrukcja składania.

  photo_03

3/ Montaż

Samo ramię można zamontować na dwa sposoby. Albo poprzez zaczep na brzegu stołu albo poprzez śrubę przechodzącą przez biurko (można do tego wykorzystać np. otwory na kable). Ja przewierciłem otwór i montowałem przy pomocy śruby. Moim zdaniem, przy wieszaniu Citniqa 27 jest to bezpieczniejsze bo sam tabel jest relatywnie ciężki.

Montaż jest relatywnie prosty aczkolwiek, w moim odczuciu, instrukcja jest trochę chaotyczna. Tak czy inaczej mam dwie uwagi. Warto zarezerwować sobie godzinkę czasu na sam montaż (zwłaszcza jeżeli nie robi się tego zawodowo oraz jeżeli zdejmuje się Cintiqa ze standu Wacoma) oraz warto mieć drugą osobę do pomocy (zwłaszcza ze względu na idiotyczne rozwiązanie Wacoma dotyczące kabli zasilających, które powoduje, że po zamontowaniu tabletu na ramię kostka zasilająca jest na stałe przyczepiona do tabletu).

Sam tablet ma mocowanie Vesa D (a nie A tak jest zazwyczaj). W zestawie dostarczanym od Ergotrona jest adapter więc to nie jest problemem. Sam zestaw zawiera również wszystkie klucze konieczne do montażu oraz strojenia ramienia za wyjątkiem jednego klucza imbusowego. Ten trzeba mieć aby dopasować wysokość zawieszenia ramienia na słupku mocującym do stołu.

4/ Jak to wygląda po zmontowaniu.

W moim odczuciu jest bardzo dobrze. Wtedy kiedy używam tablet jak monitor wygląda to mniej więcej tak jak poniżej.

photo_06

Tabel “unosi się” na stołem. Można go dowolnie umiejscowić (góra,dół, lewo/prawo, dowolne obroty: tilt, pivot, w szczególności można tablet postawić w pionie co przy dużych pracach może być wygodne).

Od drugiej strony mocowanie wygląda tak jak poniżej.

photo_07

Tutaj ważna jest jedna uwaga. Od słupka mocującego w tył konieczna jest przestrzeń ok. 40 cm. Inaczej ramię będzie uderzać od ścianę itd.  

Na zdjęciu powyżej widać również montaż kabli do ramienia oraz kostkę zasilacza od Cintiqa (wspomniane już powyżej idiotyczne rozwiązanie Wacoma).

Tablet może również wisieć poza stołem jak poniżej.

photo_08

photo_09

5/ Praca na tablecie

Jeżeli będziemy pracowali na tablecie, który wisi to będziemy mieli lekkie chybotanie. Czasem to przeszkadza, czasem nie. To trochę zależy od tego kto jak “ciężką” ma rękę. Ja zajmuję się głównie modelowaniem 3d i rzeźba i do tych zastosowań dla mnie nie jest to problem. Poza tym tabel można również oprzeć na stole (tak jak jest w ErgoStandzie Wacoma) lub na nogach jeżeli woli się taką pozycję. 

Moje generalne odczucia są pozytywne.