Nasza opinia:

Jakość wykonania
Jakość matrycy
Podłączenie
Dodatki w pudełku (kable, uchwyty itp...
Piórko
Opcja dodatkowego modułu komputerowego
Cena
PODSUMOWANIE

Po ponad miesiącu pracy, nie udało mi się znaleźć niczego do czego mógłbym się przyczepić.

Oczywiście mógłby minimalnie mniej szumieć, ale jak na PC pracuje i tak cicho. Zestaw mógłby mieć też jeden wspólny zasilacz, ale i z dwoma biedy nie ma.

10/10
ŚWIETNY

W połowie lutego, przyjechały do mnie z Wacoma, dwa kartony owiane wtedy jeszcze duża tajemnicą.

W jednym był długo wyczekiwany Cintiq Pro 24″ 4K, a w drugim coś o czym się mówiło, ale nikt nie wiedział kiedy zobaczymy i dostaniemy do testów gotowy produkt.

Mowa oczywiście o dedykowanym do nowych Cintiqów Pro, komputerze o nazwie Wacom Cintiq Pro Engine.

Do mnie dotarła wersja najsilniejsza bazująca na procesorze Intel Xeon E3-1505M v6 z kartą grafiki NVidia Quadro P3200M 6GB GDDR5, dodajmy do tego bardzo szybki dysk SSD 512GB i 32 GB RAM i mamy naprawdę kawałek fajnej i bardzo wydajnej maszyny.

Oczywiście system operacyjny to Windows 10 Pro for Workstations, wolałbym macOS, ale niestety oficjalnie taki numer nie przejdzie 🙂

Całość po dziecinnie prostym spięciu zajmującym  dosłownie 2-3 minuty, tworzy bardzo zgrabny samodzielny tablet, który jednocześnie spokojnie może zasilić dodatkowe monitory i to o dużej rozdzielczości.

Dzięki temu, używając bezprzewodowej myszy i klawiatury, możemy praktycznie mieć czyste od kabli biurko, jedyne kable to dwa od zasilaczy tabletu i jednostki komputerowej.

Tutaj pozwolę sobie na własną opinię, nie wiem czemu Wacom nie zrobił mocniejszego zasilacza do jednostki komputerowej, tak by mógł on zasilić tak komputer jak i tablet. W ten sposób mielibyśmy jeden kabel mniej i jedno wolne gniazdko w listwie, co czsami jest elementem na wagę złota, a już na pewno pozwala jeszcze bardziej ograniczyć okablowanie miejsca pracy.

Standardowo tablet może stać na wysuwanych z obudowy nóżkach, rozwiazanie to jest cechą modeli Cintiq Pro.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by używać go bez nich 🙂

Docelowo w okolicy maja powinna pojawić się dedykowana do niego znana juz z innych modeli genialna podstawa Ergostand, do tego mająca opcje pivot.

Ale wróćmy jeszcze do tabletu, w kartonie oprócz niego znajdziemy:

 • piórko Pro Pen 2 + 4 pierścionki o różnych kolorach w celu jego personifikacji
 • znany już pilot ExpressKey™ Remote (z donglem USB-A RF i 30cm przewodem micro-USB/USB do ładowania),
 • znana też nowa okrągła podstawka do piórka z 10 dodatkowymi końcówkami w środku (6 standard, 4 felt) i urządzeniem do ich wyjmowania,
 • uchwyt piórka wpinany w tablet w dwóch różnych miejscach do wyboru 
 • Zasilacz 180W AC z przewodem zasilającym 1.8m
 • przewód 1.5m USB-C to USB-C
 • przewód 3m DisplayPort/DisplayPort
 • przewód 3m HDMI2.0/HDMI2.0
 • przewód 3m standard USB-A/USB-A
 • przejściówkę DisplayPort/Mini DisplayPort
 • i oczywiście Quick Start Guide i szmatkę do czyszczenia ekranu

Także jest tam poza softem do grafiki, praktycznie wszystko co może być potrzebne do pracy.

Pierwsze uruchomienie wymaga oczywiście instalacji systemu operacyjnego, ale ponieważ jest on umieszczony w ukrytej partycji po odpowiedzeniu na kilka podstawowych pytań jak język, region, czy podaniu nazwy użytkownika, po chwili otrzymujemy gotowe do pracy urządzenie.

Tablet wyposażony jest w umieszczone po dwóch stronach, po 2 pełnowymiarowe gniazda USB. Tak więc jeśli chcemy użyć pendriva, czy zewnętrznego dysku USB, nie będziemy potrzebować, żadnych przejściówek.

Dodatkowo posiada też gniazdo słuchawkowe i wbudowany mikrofon, które bardzo fajnie uzupełniają użytkowanie go szczególnie z dopiętą jednostką komputerową Wacoma.

Ale dość opisów technicznych, wróćmy do samego tabletu. Jego matryca to nowoczesna konstrukcja oparta o panel IPS wyświetlający 99% Adobe RGB.

Sama szyba, przyklejona jest bezpośrednio do matrycy, także praktycznie prawie nie ma błędu paralaksy. Tak naprawdę kalibracja w tych modelach to ustawienie kursora pod siebie i swoje upodobania.

Jedynym minusem tego rozwiązania, może być koszt wymiany uszkodzonej szyby, ale stosując zasady BHP dla tabletów LCD Wacoma,

lub specjalna folię zabezpieczającą nie mamy się czego obawiać.

(Folie można kupić w naszym sklepie pod tym linkiem)

No dobra a może czas popracować?

By sprawdzić co potrafi tak tablet jak i jednostka Cintiq Pro Engine, wgraliśmy kilka programów w tym:

 • Adobe Photoshop CC
 • zBrush
 • Corel Painter
 • Sketchbook
 • MedibangPro
 • i kilka innych

Na pierwszy ogień poszedł zBrush i tutaj testujący go Wojtek, zamiast wrócić do domu na obiad dotarł doń po kolacji, bo mimo iż na codzień pracuje na komputerze z procesorem i7, to szybkość pracy z jednostką Wacoma mówiąc delikatnie mocno go zaskoczyła.

Przez kilka godzin, głównie pracował nad postacią która robi wydając przy tym fajne ochy i achy 🙂

Pod koniec odpalił kilka programów do malowania i gdy okazało się iż pędzel o rozmiarze 1000px reagował prawie bez opóźnień, stwierdził krótko muszę go mieć 🙂

Dodatkowo urzekł go też rozmiar tabletu który okazał się strzałem w 10-tkę, bo jest taki ani za mały ani za duży.

Idealnie mieści się na standardowym biurku, zostawiajac jeszcze miejsce na inne graty. Brak na nim komputera mocno to dodatkowo ułatwia.

Oczywiście jeśli juz macie własny komputer i chcecie go użyć, nie ma żadnego problemu, tablet można podpiąć do różnych wyjść:

 • USB typ C (DisplayPort Alternate Mode)
 • DisplayPort
 • miniDisplayport ( z wykorzystaniem przejściówki)
 • HDMI 2.0 (wymagane 3840 x 2160)

Co mogę powiedzieć jeszcze po prawie 1,5 m-ca użytkowania go i obserwowania testujących go grafików.

Myślę, że powrót przez Wacoma do rozmiaru 24″ jest doskonałym posunięciem. Tablet taki cechuje bardzo dobrze wyważony rozmiar a i rozsądna cena. Matryca 4K pozwala zmieścić naprawdę dużo na pulpicie i praca na nim wydaje mi się być dużo bardziej komfortowa jak na modelu 27″. Jednostka Wacom Cintiq Pro Engine zmiotła z nóg wszystkich, którzy mieli okazję ją testować, co więcej dystrybutor Eizo w PL, użył jej do pokazów profesjonalnego monitora 4K HDR, bo tylko ona radziła sobie ze specjalnie stworzoną prezentacją, mającą pokazać jego możliwości. Padło na niej wiele solidnych stacji roboczych sporo od niej droższych.

Na koniec mały prezent dla tych co dotrwali do tego momentu.

Jeśli planujecie kupić tablet Wacom Cintiq Pro 24, napiszcie do nas na sklep@transit.pl z hasłem WacomLab24 w temacie, zwrotnie otrzymacie specjalny kod rabatowy do zakupu w naszym sklepie.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.