Sterownik Wacom – czy i kiedy aktualizować do nowej wersji…

Do napisania tego artykułu, skłoniły mnie ostatnie problemy moich klientów mających system operacyjny Windows 7 – 64 bit.

Po aktualizacji, do najnowszej wersji sterownika Wacoma, wysypało im się wszystko, po powrocie do wersji wcześniej używanej, świat znów stał się różowy 🙂

Stąd kilka moich uwag w tym temacie.

Kiedy aktualizować sterownik:

 • Gdy jesteśmy posiadaczami najnowszych modeli tabletów,
 • Gdy użytkujemy najnowsze systemy operacyjne,
 • Gdy mamy problemy z działaniem urządzenia lub oprogramowania ( choć nie zawsze musi to pomóc),

 

Kiedy nie aktualizować sterownika:

 • Jeśli używamy starszego modelu tabletu i nie najnowszego systemu operacyjnego, a wszystko działa jak powinno, aktualizacja wg mnie nie ma żadnego sensu, bo z reguły nie wnosi nic nowego. Można też sprawdzić w opisie zmian w sterowniku, czy jest coś co dotyczy naszego tabletu, lub używanego softu i wtedy podjąć decyzję.

 

O czym warto pamiętać:

 • Jeśli używamy nowych produktów Wacoma, takich jak MobileStudio Pro, Cintiq Pro czy Intuos Pro 2017, warto zaglądać do Wacom Desktop Center, albowiem w tych modelach Wacom wprowadził nową opcję, którą jest upgrade firmwaru tak tabletu jak i piórek.
 • Przed aktualizacją sterownika, o ile to możliwe warto wykonać kopię bezpieczeństwa nasze komputera, lub punk przywracania.
 • Zanim zaktualizujemy sterownik, zobaczyć, czy mamy wersję instalacyjną, właśnie używanego.

 

6 komentarzy
 1. Leszek
  Leszek says:

  Wina jest po stronie WACOM. Nie umieją napisać sterownika. Jeśli instaluję sterownik do sprzętu do którego jest przeznaczony, to po prostu powinien działać, i to lepiej niż poprzednia wersja. Jak WACOM nie potrafi w jednym pliku zawrzeć sterowników do kilku wersji Windows, czy do różnych modeli tabletów, to niech zrobią osobne instalki – to już nie mój kłopot.
  Domyślanie się, czy instalowany sterownik będzie działał, czy nie, jest niedopuszczalne w przypadku sprzętu, za który płaci się grube pieniądze.

  Odpowiedz
  • maciej
   maciej says:

   Oczywiście to słuszne co piszesz, ale? Patrząc co robi ze starymi systemami Microsoft, za pomocą tzw. “poprawek” nie dziwne, że Wacom czasem nie nadąża…Ale nie o tym był artykuł, tylko o tym, czy upgradowanie sterowników, rzeczywiście zawsze jest konieczne i ma sens 🙂

   Odpowiedz
   • Leszek
    Leszek says:

    Logicznie rozumując, to upgradowanie zawsze ma sens. Jeśli “upgrade” to ulepszenie (sterownika czy działania sprzętu), to dlaczego nie miałbym tego zrobić? Nie ma co ulepszać w danym modelu tabletu, to nie wydaje się do niego nowego sterownika – to chyba oczywiste. A przynajmniej podczas instalacji program instalacyjny powinien sprawdzić do jakiego modelu instalujemy nowy sterownik i na jakiej wersji Windows i przerwać działanie jeśli w tej konkretnej kombinacji nie ma co poprawiać.
    Oczywiście problemy z systemem operacyjnym zawsze były i będą. Update-y Windows też czasem niszczą samego siebie, czyli Windows.
    Wiem, że pisanie systemu operacyjnego czy sterowników do sprzętu nie jest łatwe, ale w końcu za to płacę.

    Odpowiedz
    • maciej
     maciej says:

     Oczywiście tak być powinno, ale świat jest jaki jest. Podobnie lekarz powinien nas leczyć a zus wypłacać godziwe emerytury 🙂
     A co do upgrade jak na mój gust różnie z tym bywa, mam windows 7 32 Bit i upgrade go zdemolował tak, że musiałem go założyć na nowo i oczywiście tym razem już nie upgradować, bo dzięki temu działa dobrze i stabilnie.
     Oczywiście mógłbym napisać elaborat, dlaczego tak duża i bogata firma psuje własny system, ale napisano ich juz w tym temacie tyle, że nie ma po co.
     Dlatego osobiście uważam, że jeśli coś działa i spełnia nasze wymagania, to… a każdy zrobi to co lubi 😉

     Odpowiedz
     • Leszek
      Leszek says:

      Wiem, jestem idealistą. Czyli trzeba postępować wg powiedzenia:
      “Jak działa, to nie ruszać”.
      Coraz częściej stosuję tą metodę. Jednak nie da się tak w nieskończoność (patrz Windows XP czy Office 2003).

     • maciej
      maciej says:

      E czasem nawet tak jest lepiej, mam XP z SP3, żadnych dalej poprawek nie robiłem, chodzą na nim nawet te sterowniki Wacoma, co oficjalnie tam działać nie mają 🙂

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji, napisać swoje zdanie?
Zrób to, czekamy na Twój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *