Cintiq Pro 16 4K

8.5

Matryca

9.5/10

Design

9.0/10

Podłączenie

6.0/10

Mobilność

9.0/10

Komfort pracy

9.0/10

Plusy

 • Matryca 4K
 • Piórko Pro Pen 2
 • Design
 • Brak błędu paralaksy

Minusy

 • Trudna często współpraca z PC
 • Plątanina kabli przy pracy z Wacom-Link
 • Brak gniazda USB-C na górze

W ostatnich dniach, wpadł w nasze ręce egzemplarz nowego produktu Wacoma z serii Cintiq Pro, jest to długo oczekiwany nowy rozmiar tabletu w formacie 16″ i do tego rozdzielczości 4K.

Tablet jest konstrukcyjnie, większym bratem modelu Cintiq Pro 13HD (tutaj jego recenzja).

Praktycznie identyczne jest też jego wyposażenie dodane do tabletu, a jest to:

 • Podstawka do piórka nowej generacji, z metalowym spodem, mieszcząca 6 wkładów standardowych i 4 felt.
 • Przejściówka Wacom-Link umożliwiająca podpięcie tabletu do komputera z normalnym gniazdem USB i wyjściem minidisplayport, lub displayport (wymagany jest dodatkowy przewód z dużym złączem, lub przejściówka)
 • Przewód USB-C – USB-C
 • Przewód USB-USB
 • Przewód minidisplayport – minidisplayport
 • Zasilacz tabletu
 • Przewód zasilacza
 • Piórko Pro Pen 2
 • Uchwyt piórka mocowany do tabletu
 • Instrukcja uruchomieniowa

W nowych modelach tabletów Wacom odszedł od dodawania płytki CD ze sterownikiem, można ją pobrać z ich strony lub portalu technicznego (dla klientów transit.pl).

Zrezygnowano również z dystrybuowania w ten sposób instrukcji, na konto instrukcji startowych umieszczanych na ich stronach, ponieważ nie są one zlokalizowane w języku polskim , transit.pl przygotował ich polskie wersje , dostępne tutaj….

No dobra czas na pracę 🙂

Pierwszym bardzo przyjemnym elementem jest mała waga, testowanego tabletu, co powoduje, że spokojnie nadaje się on do mobilnej pracy, do czego do tej pory mogliśmy używać tylko modelu 13HD. Tutaj nie tylko zyskaliśmy większy ekran, ale co bardzo ważne również rozdzielczość 4K co pozwala na nim zmieścić dużo więcej materiału.

Do tego Wacom odrobił lekcję, poprawiając sterowniki i tablet bez problemowo łączy się kablem USB-C z urządzeniami posiadającymi takie złącze. Niestety dla tych co go nie mają, tablet co prawda wyposażony jest w przejściówkę Wacom Link, ale obsługuje ona tylko złącze displayport. Niestety nie ma żadnych działających przejściówek umożliwiających przejście z tego złącza na złącze HDMI lub DVI. Użytkownikom produktów firmy Apple to nie przeszkodzi, ale użytkownikom PC-tów a szczególnie laptopów, może uniemożliwić pracę z tym tabletem, mam nadzieję, iż w Wacomie ktoś się obudzi i coś z tym zrobi, np. Wacom Link ze złączem HDMI.

Tablet testować będziemy, wykorzystując jako komputer bazowy, inny tablet Wacoma, czyli Wacom MobileStudio w najwyższej konfiguracji. Ta metoda pozwoli nam nie tylko sprawdzić w działaniu sam tablet pod kontrolą Windows 10, ale również porównać jakość wyświetlaczy obu produktów.

Pojawiło się wiele głosów w necie jak zwykle narzekających, iż cena podobna do produktu, jakim był Cintiq 22HD, tak jest podobna, ale w zamian dostajemy o około 8 lat młodszą technologię!!! z zupełnie innej jakości matrycą. Do tego 22HD jak sama nazwa mówi pracował w rozdzielczości HD co znacznie ograniczyło ilość materiału na ekranie. O jego mobilności nie wspomnę, bo trudno porównać lekki i poręczny tablet z walizą kartonową z ciężkim tabletem , podstawą itd… Nie wspomnę już o takim drobiazgu jak nowe rozwiązanie matrycy i szyby powodujące praktycznie brak błędu paralaksy.

Dodajmy do tego nowej generacji piórko Pro Pen 2, z poprawioną elektroniką (szybsze działanie) i nowym czujnikiem o magicznej ilości ponad 8 tysięcy poziomów.

Ale wracamy do testowania, tablet po podpięciu jednym cienkim kabelkiem do komputera i drugim do zasilacza, bez żadnych problemów połączył się z nim i jak to w Windows natychmiast sklonował ekran główny.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne i podobne do tych z MSP, do tego tablet nie został w ogóle skalibrowany, a do tego używamy egzemplarza przedprodukcyjnego!! Tak czy inaczej kolor jest bardzo przyjemny a jakość wyświetlania w 4K jeszcze poprawia doznania.

4 K powoduje, że ilość miejsca na pulpicie jest naprawdę duża,  na ekranie nawet po wrzuceniu 3 rzędów modułów w pS, został jeszcze nienajgorszy kawałek miejsca na pracę. Choć osobiście preferują w takiej konfiguracji, opcję dwóch niezależnych ekranów i wywalenie niepotrzebnych elementów na drugi ekran co powoduje to iż prawie cały ekran mamy na naszą pracę, a wtedy to już naprawdę robi się całkiem sporo miejsca. Ciekawostką jest to, iż dzięki tej rozdzielczości matrycy, na ekranie mamy więcej materiału, jak na tablecie Cintiq 27QHD. To prawda, rysunek jest gabarytowo mniejszy, ale jeśli ktoś ma dobry wzrok, nie jest to problem.

Większym problemem , jest program firmy Adobe, która jakby nie zauważyła, matryc 4K i jego interfejs jest do tego zupełnie nie przystosowany, zakres w jaki można go “powiększyć” jet wręcz żałosny. By mając oczy dorosłego komputerowca 🙂 i móc zobaczyć ikony, jedyna metoda, to powiększenie ustawień wyświetlania obrazu w Windzie na 200-250%. Niestety działa to na cały system i mamy dzięki temu dość sporych wymiarów menu, ale wreszcie w PS da się coś w menu zobaczyć.

Sama praca z tabletem jest bardzo przyjemna, szyba jest miła w dotyku i nie zanotowałem aby specjalnie “kleiła” mi doń rękę. jedyne do czego trzeba się przyzwyczaić to brak klawiszy funkcji dodatkowych, ale w tym rozwiązaniu ekranu, praktycznie nie jak tego zrobić. Opcją niestety bijącą w kieszeń jest Pilot znany już z Cintiqa 27QHD, mający za to znacznie więcej możliwości jak przyciski w starych Cintiqach, do tego posiadający magiczny Touch-Ring. Fajne jest też to, że możemy go wykorzystywać zupełnie niezależnie od pracy z tabletem, wiec może nam ułatwić pracę z komputerem.

Nóżki podstawki mają wystarczającą długość i bardzo fajny mechanizm tak otwierania jak i zamykania. Docelowo Wacom ma zrobić do niego specjalną podstawkę z możliwością ustawienia pod różnym kątem, opcją na dziś jest zastosowanie podstawki Kensington dostępnej w sklepie Wacoma.

Przyjemnym elementem są umieszczone na górze po prawej podświetlone przyciski funkcji obsługowych tabletu i wywoływania klawiatury systemowej.

Felerem produktu jest niestety brak instrukcji, co zaowocowało kilkoma próbami nieudanymi podłączenia go w trybie 4K, dopiero e-mail z Wacoma wyjaśnił gdzie był robiony błąd i potem poszło juz jak po maśle.

Sama praca na tablecie jest przyjemna, piórko chodzi płynni i jakby szybciej niż poprzedni model, nie ma problemu “uginania” obrazu, siła potrzebna by to zrobić znacznie przekracza naciski używane w normalnej pracy.

Touch chodzi płynnie, choć nie tak jak na iPhonie ;), ale to juz domena dużych ekranów.

Pewnym minusem jest też praca z komputerem gdy nie mamy złącza USB-C, wtedy musimy korzystać z przejściówki Wacom-Link, powoduje to iz na biurku pojawia się plątanina kabli, niestety dość sztywnych przez to trudnych do ogarnięcia.

PLUSY:

 • Ekran 4K
 • Piórko Pro Pen 2
 • Brak błędu paralaksy
 • Bardzo estetyczna obudowa

MINUSY

 • Podłączenie tylko do gniazd USB-C lub displayport
 • Plątanina kabli w przypadku pracy z Wacom-Link

PODSUMOWANIE:

Jak dla mnie Wacom pomimo tych kilku minusów, dobrze odrobił swoją lekcję i dostarczył coś czego od dawna brakowało na rynku tabletów, czyli model z dobrą wysokiej rozdzielczości matrycą i do tego w 100% mobilny. A takiego produktu brakowało w ofercie, bo 22 HD to był juz i przestarzały produkt i do tego mało mobilny.

Jeśli chcecie kupić produkt Wacoma w profesjonalnym sklepie, zapraszamy

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.