Zgodnie z obietnicą część druga testu , tym razem sam tablet.

Obudowa

Jak dla mnie jest śliczna i do tego naprawdę, gdy bierze się go w ręce czuć jakość jej wykonania. Jedyny “feler” to ciut bardziej brudząca się szyba, ale coś za coś. Dzięki temu daje ona bardzo pozytywne odczucie przy rysowaniu.

Brak ramek podobnie jak w Cintiqu 27, pozwala wygonie przesuwać rękę po tablecie, co więcej, dzięki temu tablet mimo minimalnie większej powierzchni roboczej jest mniejszy od swego starszego brata.

dwac

Niestety kosztem tego było zlikwidowanie przycisków, ale o tym dalej.

Nóżki

Kolejna nowinka, teraz tablet ma własne nóżki i znów podobnie jak w 27, ale lepiej zrobione. Zastosowano bardzo sprytny mechanizm, który po naciśnięciu nóżki wypycha ją do góry ułatwiając jej otwarcie.

Nóżki maja co prawda tylko jedno położenie, ale powiem tak, pracuje się w tej pozycji bardzo wygodnie. Dla malkontentów potrzebujących więcej pozycji, będzie sprzedawana jako dodatkowe akcesorium, podstawka podobna do tej jak była w Cintiqach 13 i Companionach.

nogi1nogi

Gniazda

Postęp odciska swoje piętno i niestety na początku powoduje pewne upierdliwości. Jedyne gniazda w Cintiqu Pro 13HD to dwa po lewej i jedno po prawej USB-C. O tyle jest to łatwiejsze do przeżycia, że podpinamy go do komputera, który jeśli nie jest laptopem Apple z jednym gniazdem USB-C, z reguły ma stare gniazda USB, co pozwala nam cieszyć się bezpośrednią pracą np. ze zwykłym pendrivem 🙂

Wygodę USB-C na pewno poczują Ci , którzy maja sprzęt z takim gniazdem, wtedy podłączenie tabletu to jeden cienki przewód zamiast dwóch jak poprzednio.

Zasilanie

Tak jak pisałem w opisie dodatków do tabletu, zasilacz oczywiście ma końcówkę USB-C, co pozwala nam podłączyć go do dowolnego gniazda w tablecie. Jedno co mnie zaintrygowało, to ciekawe czy w takim przypadku, nie da się zasilić tabletu z zewnętrznego banku z takowym złączem, pewnie tak i to może być kolejny plus tego rozwiązania.

Podłączenie – obraz

Tutaj drogi są dwie:

  • Tablet (USB-C) – cienki przewód – Komputer (USB-C)
  • Tablet (USB-C) – cienki przewód – Wacom Link – Przewód minidisplay port – minidisplay port – Komputer z gniazdem minidisplay port lub innym ale nie obejdzie się bez przejściówki.

Wacom Link

Dla ratowania tych co mają komputery bez USB-C dodano mały hub nazwany Wacom Linkiem. Wyposażony jest w gniazdo USB-C ( do kontaktu z tabletem) i dwa gniazda do kontaktu z komputerem, jedno to minidisplay port, drugie zwykłe USB.

Piórko Wacom Pro Pen 2 + nowa podstawka

Tutaj ponieważ pisałem o nim w kilku juz artykułach napiszę tylko jedno, obudowa piórka i jego design, co prawda bazuje na poprzednim modelu, ale według mnie jest dużo ładniejsze i lepiej wykonane.

pods-cp13-2

Zmiana na pewno jest fakt iż użyto nowego kształtu wkładów, co powoduje iż jedyne występujące wersje końcówek to:

  • standardowa
  • felt

Zastosowanie a przede wszystkim wykonanie lubionego przez niektórych rysowników stroke-penów jest według mnie nierealne w tym piórku i jak na razie Wacom ich nie pokazał i sądzę iż nie pokaże i w przyszłości.

Ekran

Do porównania użyłem Cintiqa 13HD touch, nowy ekran wydaje się być jaśniejszy i ma jeszcze lepsze wyświetlanie barw, zapewne jest to efekt podwyższenia współczynnika z 75 na 86% Adobe RGB.

Pracuje się na nim bardzo przyjemnie, jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to fakt, iż nowa konstrukcja ma swoje zalety i wady.

Niewątpliwą zaletę jest praktycznie prawie zerowy błąd paralaksy, kalibracja robiona jest bardziej z obowiązku psychicznego jak z konieczności. Minusem sklejenia szyby z matrycą jest to, iż przy silnym ( nawet bardzo silnym) nacisku, może ona reagować zmianą wyświetlania, tak jak dzieje się gdy naciśniemy matrycę zwykłego monitora. Nie jest to jednak problem bo jak napisałem trzeba do tego użyć naprawdę sporej siły, a przy normalnym użytkowaniu taki problem nie występuje.

Przyciski menu i nie tylko

bluejay13d_6

Bardzo wygodne rozwiązanie, znane z modelu 27″, pozwala na szybki dostęp do ustawień, klawiatury ekranowej, ustawień wyświetlacza…

Przyciski i touch-ring (niestety dodatkowo płatne)

Tak jak pisałem z tabletu usunięto przyciski by uzyskać jednorodną powierzchnię pracy, by mieć dodatkowe narzędzie tego typu konieczne jest dokupienie pilota znanego z modelu 27″

pilot-expresskey-remote-accessory-polska-dystrybucja-i-gwarancja-tablety-wacom-sprzedajemy-od-19-lat-produkt-marki-wacom

Pilot jest bardzo wygodny, ma dużo przycisków co widać na fotce (każdy z przycisków może być ustawiony inaczej dla różnych programów), do tego 3 pozycyjny touch-ring, czyli coś czego bardzo brakowało mi w poprzedniej wersji. Jedyny minus to dodatkowy koszt w okolicy 450 zł.

Odczucia

Generalnie po kilku godzinach testów, jestem nadal pod wrażeniem spowodowanym przyjemnością pracy z tym tabletem. Brak błędu paralaksy w połączeniu z nowym piórkiem dającym jeszcze lepsze możliwości wykorzystania nacisku, do tego brak Jittera i lepsze rysowanie linii. Mało? no to jeszcze lepsze wyświetlanie kolorów, mało? to cienkie przewody podłączeniowe i prawdopodobnie bezproblemowa praca z dużego banku prądowego ze złączem USB-C.

Moje uwagi

  • Ale by być obiektywnym, jedno o co miałbym żal do Wacoma, to fakt, iż po usunięciu przycisków z ekranu , jedyną formą pracy z dodatkowymi przyciskami i magicznym kółkiem touch-ring, jest konieczność dokupienia znanego z modelu 27″ pilota. Wydaje mi się, iż przy tej cenie, powinien on być dodany jako standardowe wyposażenie. Niestety jak widać Wacom poszedł w tym przypadku śladem innych producentów, którzy w nowych modelach dodają coraz mniej akcesoriów.
  • Nie wiem też dlaczego, pewnie by pocienić konstrukcję? choć w tym modelu spód jest naprawdę solidny, producent w tym modelu nie dodaje gniazd do mocowania VESA, tak naprawdę cztery małe otwory z gwintem i byłoby po problemie, a że ten model jest lekki idealnie sprawdziłby się na ramieniu mocowanym do biurka. Rozumiem brak takiego mocowania w modelach MobileSudio pro, one z założenia mają być mobilne, ale tu mysię, ze przydałoby się.

Jeśli coś Was interesuje o czym nie napisałem, piszcie w komentarzu, przez chwilę będzie jeszcze u nas na testach 🙂

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.