Zgodnie z obietnicą i prośbami wielu czytelników tutaj i w naszym kanale YT postaram się opisać jak wygląda ergonomia pracy z tym urządzeniem i jakie akcesoria mogą być bardziej niż przydatne.

Zaczniemy od samego urządzenia, niby to 16 cali więc sporo, ale jest dość cienki i do tego nie bardzo ciężki jak na to co sobą reprezentuje.

Transport

Czy nadaje się do poruszania z nim, jak na mój gust spokojnie, oki to nie jest iPad 9,7″ czy mały laptop, ale jego wymiary powodują iż spokojnie da się go zmieścić w plecaku czy ciut większej torbie naramiennej.

Na pewno by móc go bezpiecznie transportować, warto będzie się pokusić o zakup sensownego pokrowca.

Przy czym dla mnie sensowny to nie znaczy modny, tylko taki, którego wykonanie, grubość i powierzchnia wewnętrzna pozwolą go bezpiecznie przenosić.

Na dziś nie mamy jeszcze do testów oryginalnego pokrowca firmy Wacom, wiec trudno mi powiedzieć na ile będzie sensowny.

Ten robiony do Cintiqów 13″ z materiału ala filc, może był i modny, ale dużo lepiej i taniej sprawdzał się pokrowiec od Intuosa Pro M.

Jest miękki w środku, miał grubą neoprenową powłokę i do tego fajny uchwyt na piórko, o wygodnym zapinaniu suwakiem nie wspomnę.

Myślę, iż nadal będzie on pasował do MobileStudio Pro 13, co podpasuje do 16″ na razie nie mam jakiegoś sensownego faworyta. Ale poszukiwania trwają…

Folia ekranowa

Tu zdań jest tyle co użytkowników 🙂

Osobiście takowej nie używam i nie znam nikogo wśród moich klientów (a jest ich naprawdę dużo po 19 latach sprzedaży Wacoma), który przyznałby się do jej używania.

Powierzchnia nowego tabletu jest dość fajnie matowa, do tego dodano zupełnie inne końcówki piórka (o czym było we wcześniejszych artykułach) tak więc myślę, że tak jak w przypadku wszystkich Cintiqów po modelu 21UX, Wacom odrobił pracę domową i będzie ona trwała.

Oczywiście nie oprze się błędom użytkowania, takim jak opisane w tym artykule, czy też biżuterii na rekach tak pań jak i panów.

Do tego jakoś trudno mi sobie wyobrazić sensowne jej naklejenie na tak dużej powierzchni, tak by nie było bąbelków itp, które dla mnie psują cała radość pracy, o trwałości w kontakcie z plastikową końcówka nie wspomnę.

Ale jeśli ktoś z Was ma inne doświadczenia, zapraszamy do podzielenia się nimi 🙂

Czas pracy na baterii

Wacom podaje jako maksymalny ok. 6h. Nam w tracie testów nie udało się takiego uzyskać, ale główne testy były robione gdy tablet był bardzo mocno obciążony, do tego stopnia, że prawa strona gdzie jest wylot powietrza była mówiąc delikatnie ciepła 🙂

Pracując z Modo udało nam się dojechać bezpiecznie do ok 3h, przy czym poza minimalnym ściemnieniem ekranu, wyłączyliśmy wszystkie formy oszczędzania energii.

Prywatnie uważam, że taki czas pracy z tak mocnym obciążeniem zupełnie spokojnie kwalifikuje go do pracy mobilnej.

Co więcej ponieważ zasilanie odbywa się przez USB-C prawdopodobne wydaje się ratowanie powerbankami z takim złączem.

Ergonomia pracy – przyciski, touch-ring i menu ekranowe

W nowym tablecie szczególnie w wersji 16″ rozbudowano możliwość pracy o rozwiązanie znane z Intuosów Pro i dużych modeli Cintiqów 24 i 27″.

przyciski_tr

Tym rozwiązaniem genialnie ułatwiającym pracę jest touch ring, który umożliwia zmianę jednego z 4 parametrów ( w sposób płynny) w trakcie pracy piórkiem!!

Dzięki temu możemy zrobić coś na co multi-touch nam nie pozwoli, czyli np. obracać obrazek w trakcie rysowania, czy też płynnie zmieniać wielkość narzędzia itp.

To rozwiązanie spowodowało, że pokochałem Intuosa 4 (pierwszy, który go miał).

Kolejnym ułatwieniem jest w 16″ 8 definiowalnych przycisków, pod które w zależności od używanego programu, możemy podpiąć tak naprawdę co chcemy, od gotowych funkcji, po naciśnięcie konkretnego klawisza, czy sekwencji kilku przycisków, lub prawie że jak mawiał mój dziadek “co sobie hrabianka wymyśli”.

Następnym jest znany już multi-touch, który niestety lepiej lub gorzej pracuje w różnych programach. Pamiętać tylko trzeba, iż funkcja palm-rejection blokuje jego działanie, gdy tablet “poczuje” piórko.

Kolejnym jest wbudowana w system Windows klawiatura ekranowa, która można powiedzieć iż sprawdza się na pewno w wielu prostszych jej zastosowaniach, gorzej przy skomplikowanych skrótach, tu trzeba się wspierać bocznymi przyciskami. Felerem jest też to iż nie ma w niej górnej linii cyfr jak w normalnej klawiaturze, bo np. Modo blok numeryczny jaki ona ma traktuje zupełnie inaczej.

Menu ekranowe, to kolejny bardzo wygodny element, szczególnie w świetle tego co napiszę za chwilę o menu programów i 4K. Pozwala ono zdefiniować rożne polecenia, które po naciśnięciu jednego przycisku wyświetlają okrągły “tort” pocięty na kawałki zawierające nasze skróty.

Nóżki – uchwyt

Tablet w płaskiej pozycji stawia się na dwóch specjalnych nóżkach umieszczonych po lewej i prawej stronie, które równocześnie pełnią rolę uchwytów, gdy trzymamy go w rękach i powiem tak sprawdzają się rewelacyjnie.

noga

Ekran 4K i menu programów

Kolejny temat rzeka i kolejny przykład jak firmy olewają swoich klientów. Jak dla mnie wiodącym tego przykładem jest firma Adobe, która jedyne co doprowadziła do perfekcji to system pobierania opłat za użytkowanie ich programów.

Do dziś niestety nikt tam nie zauważył, że są takie narzędzia jak tablety i monitory 4K. Owocuje to tym, iż menu tego programu w wersji 4K jest mówiąc delikatnie mało czytelne. Oczywiście nigdzie nie udało mi się tego sensownie przeskalować. Na jednym z pokazów spowodowało to konieczność przestawienia ekranu w tryb HD. O “łatwości” poruszania się piórkiem w milionie otwierających się okienek w menu nie wspomnę. Co ciekawe programy takie jak np. Sketchbook, czy Modo robią to perfekcyjnie 🙂

Dlatego, trzeba się niestety czasem przygotować na spore wzrokowe wyzwanie, lub przygotować sobie kolekcję skrótów klawiszowych 🙂

Ekran i błąd paralaksy

Ciężko jest pisać o czymś czego w zasadzie nie ma, ale do rzeczy. W tym modelu Wacom przerobił konstrukcję ekranu w taki sposób, że teraz szyba praktycznie dotyka do matrycy, efektem tego jest praktycznie prawie całkowity brak błędu paralaksy. Nie oznacza to, iż kalibracja nie jest potrzebna, bo tę zawsze warto wykonać!! Nie zawsze rozjechanie się kursora i piórka musi być spowodowane błędem paralaksy 🙂

Piórko Pro Pen 2

wacom-mobile-stuido-13-gallery-g4

Kolejna z nowości w tym urządzeniu i praktyczna premiera tego modelu piórka. Magiczne ponad 8 tysięcy rozróżnianych stopni nacisku to brzmi ładnie marketingowo, tak naprawdę istotne jest to iż znacząco poprawiono jakość pracy czujnika odpowiedzialnego za wykrycie nacisku, do tego poprawiono działania piórka na tyle, że testujący twierdzą, że zniknęło zupełnie zjawisko znane jako Jitter.

Jedyny “mankament” to zupełnie nowe wkłady, także jeśli ktoś ma zapas starych to niestety się nie przydadzą ( po prawej stary model).

wklady

No i niestety ale piórka nie są kompatybilne w dół, czyli nie popracują z tabletami kompatybilnymi z poprzednim modelem.

Mocowanie piórka do tabletu

Pomysł może i byłby fajny, ale (mam nadzieję, że to problem wersji przedprodukcyjnej) niestety działa średnio. Do mocowania piórka po prawej stronie wykorzystano szczelinę do mocowania zapięcia antykradzieżowego Kensington.

uchwyt0

Element plastikowy, który miał je trzymać wykonany jest fajnie, tylko..

No właśnie tylko lata w tym otworze jak dziad po pustym sklepie jedynie gdy piórko z uchwytem opiera się o bok tablety, trochę się stabilizuje. Pewnie gdyby rozmiar zapięcia był ciut większy i mocniej by się klinowało byłoby lepiej.

uchwyt2

Używać się na upartego da, ale jak mówią …. nie urywa 🙂

Przy okazji odkryliśmy jeszcze jedną możliwość wykorzystania tego uchwytu, jako podstawkę w połączeniu z etui do piórka 🙂

uchwyt1

Głośność

Starsi bracia, czyli Companion 1 i 2 z tego powodu stali się powodem radości dla sprzedawców słuchawek. Niestety ich głośność, szczególnie w trakcie pracy i ładowania była mówiąc delikatnie upierdliwa. Oczywiście zagorzali PC-towcy mówili, że nie jest źle bo ich komp co ma 7 wentylatorów chodzi głośniej, ale…

dthw1620_details_side_02_rgb

dthw1620_details_side_01_rgb

Tutaj Wacom i do tego problemu, przyłożył się znacznie poważniej i przekonstruowano przebieg powietrza chłodzącego tablet. Jego wylot i wylot wreszcie nie jest od dołu (co znacząco utrudniało użytkowanie). ale po lewej i prawej stronie.

wloty

W trakcie normalnej pracy szum jest niewielki, wiadomo rośnie w miarę obciążenia, ale nie jest źle co pokazują zrobione pomiary.

Wyniki badania głośności tabletu.

Zwykła praca przeglądanie netu, poczta itp  — 42-45 dB

Spore obciążenie – Modo rendering  — 55-58dB

Pomiar został wykonany przy pomocy aplikacji i iPhona 5S w odległosci około 10 cm od wylotu powietrza chłodzacego.

Co ciekawe nie zauważyłem róznic w głośności, pomiedzy praca na baterii a w trakcie jej ładowania, w poprzednim kompanionie była to znaczna różnica.

Komunikacja i przesył danych.

I tu mam zgryz, bo…

Ale do rzeczy, Wacom chciał być bardzo nowoczesny i podobnie do firmy Apple postawił na tylko jeden rodzaj gniazd, czyli USB-C.

Owszem jest ich aż trzy, są nowoczesne, przesyłają więcej danych, można ładować i podpiąć monitor. Jest tylko jedno ale.

Urokiem tego urządzenia jest jego mobilność. Oczywiście ma szybkie WiFi i Bluetooth, ale jak bez noszenia paczki dodatkowych przejściówek:

  • zassać do niego pliki, które klient dał nam właśnie na pendrivie USB?
  • podpiąć myszkę bezprzewodową np. Logitecha z własnym donglem?
  • podpiąć zwykłą klawiaturę? (na szczęście jest bezprzewodowa Wacomowa)
  • o zewnętrznych dyskach ze złączem USB itp już nie wspominam.
  • a miejscac gdzie nie ma WiFi a jest tylko gniazdko w ścianie 🙂 (tak, są takie i to wcale nie mało)

Owszem da się to obejść, przy pomocy np. takich fajnych zabawek ( do kupienia w naszym sklepie ), ale trzeba je dokupić i mieć ze sobą.

unitek

Generalnie, nadal jestem pod wrażeniem tego modelu i jest to pierwszy tablet mobilny Wacoma, który chciałbym mieć!!

W kolejnym artykule opiszemy nasze testy z użyciem modelu C-Hub2 + HDMI i a to zobaczycie śledząc nas i nasze wpisy 🙂

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.