Decyzja o zakupie drukarki 3D była mocno przemyślana, ale moje biuro nie miało dla niej specjalnego pomieszczenia, które izolowałoby ją z powodu hałasu i ew. zapachów druku.

Dlatego postanowiłem zrobić do niej specjalną szafkę, która pozwoli na jej użycie w moim gabinecie.

Rozmyślałem nad wieloma rozwiązaniami, aż padło na model ze szkieletem by IKEA.

Szkielet szafki powstał z 4 stolików Ikea Lack, górne wybrałem w ciut droższej wersji lakierowanej na połysk, dół to wersja matowa. Ponieważ szafka miała też spełniać wymóg eksponowania sprzętu, boki zostały zrobione z 3mm plexi, która by rozmiary jej były prawidłowe, była cięta laserem na ploterze CNC, co podniosło jej koszt. Plexi, utrudniło też montaż, gdyż wiercenie w niej otworów jest operacją mocno stresującą, gdyż lubi ono pękać. Płyty zostały połączone ze sobą na krawędziach, przy pomocy kątowników i aluminiowych nitów zrywanych, do szafki zostały przykręcone wkrętami. Powierzchnie szkieletu zostały oklejone taśmą która wygłuszyła je i dała izolację zapachów i dźwięku.

Drzwiczki, nie są zamocowane przy pomocy zawiasów, gdyż ich rozmiar przeszkadzałby po ich otwarciu. na dole umieszczona została szyna z kątownika do oparcia ich spodu, góra dociskana jest za pomocą dwóch motylkowych nakrętek. Po ich zdjęciu, można je odstawić w bok by nie przeszkadzały. Ułatwiło to też konstrukcję.

Ponieważ obudowa miała też tłumić hałas, a drukuję głównie z PLA, istotnym elementem było jej schładzanie i usuwanie zapachów. Służą do tego dwa wentylatory. Duży górny, który wydmuchuje powietrze z komory do rury, która może być tak jak u mnie wyprowadzone za okno i ciut mniejszy umieszczony w podłodze komory pod drukarką, który zasysa powietrze z pomieszczenia przy okazji wspomagając schładzanie procesora drukarki.

Tak jak napisałem, drukuję głównie z PLA, dlatego istotne było utrzymanie odpowiedniej temperatury, służy do tego termometr elektroniczny monitorujący temperaturą nad stolikiem drukarki i wyświetlający ją na ekraniku LCD.

Dodatkowym elementem, stała się kamera, która monitoruje stan procesu drukowania, jak jest to ważne wie każdy kto z drukiem 3D miał kontakt. Ponieważ jest to kamera WiFi odszedł problem dodatkowego kabla 🙂

Zasilanie wszystkich urządzeń i drukarki jest wpięte w listwę, której włączanie odbywa się zdalnie, przy użyciu sterownika centrali domowej Fibaro.

Aby nie szukać potrzebnych narzędzi, drukarka sama sobie wydrukowała specjalny przybornik na nie, widoczny w galerii. Podobnie wydrukowała sobie nóżki, które tłumią hałas i drgania(podklejone są gąbka), oraz podajnik filamentu.

W planach mam jeszcze umieszczenie dodatkowego oświetlenia LED, by było lepiej widać co dzieje się na stole.

Koszt wykonania szafki:

Stoliki górne 80 zł
Stoliki dolne 56 zł
Mocowanie rury 100 mm 13 zł
Rura aluminiowa 100 mm x 3 m 20 zł
Wentylatory 35 zł
Termometr 49 zł
Kątownik aluminiowy (boki) 13 zł
Profil wzmocnienia drzwi 20 zł
Taśma uszczelniająca 25 zł
Rączki, śruby itp. 30 zł
Plexi 3 mm (cięte laserem) 410 zł
Razem 751 zł

 Jak widać ponad połowę tej kwoty stanowi koszt plexi, które w normalnych warunkach poza drzwiami, można zastąpić, płytą pilśniową, co pozwoli obciąć znacznie koszt jej wykonania.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji, napisać swoje zdanie?
Zrób to, czekamy na Twój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *