DJI Phantom 4 co nowego i jak działa…

1. Co to jest ACTIVE TRACK ?

ActiveTrack jest to technologia dzięki której dron śledzi poruszający się obiekt i nie wymaga trakera  GPS. Wystarczy wybrać obiekt na ekranie tabletu a dron ustawi się i zacznie zanim podążać zachowując bezpieczną odległość oraz utrzymując cały czas śledzony obiekt w centrum kadru. Minimalna wysokość lotu dla systemu ACTIVE TRACK to 3m. Oczywiście w każdej chwili możemy przerwać proces śledzenia.

2. Co to jest TAPFLY?

TapFly to funkcja która pozwala lecieć w dowolnie wybranym kierunku, wskazując na tablecie miejsce docelowe. Z włączonym Systemem Wykrywania Przeszkód dron ominie przeszkody, zwolni lub wzniesie się gdy będzie taka potrzeba, a następnie wróci bezpiecznie również omijając przeszkody.

3. Co to jest System Wykrywania Przeszkód ?

DJI Phantom 4 jest wyposażono w System Wykrywania Przeszkód (S.W.P.) , który w czasie lotu (nie działa w trybie SPORT) cały czas monitoruje otoczenie, dzięki temu  unika kolizji, potrafi ominąć przeszkodę, jeśli nie ma innej opcji, wznosi się lub po prostu zatrzymuje i przechodzi w tryb zawisu. Wyposażony jest w dwa czujniki z przodu i dwa w podwoziu.

4. Jak małą przeszkodę wykryje System Wykrywania Przeszkód?

Minimalny obiekt wykrywany przez system to 500 pixeli.

5.  Co nowego w nadajniku RC Phantoma 4?

DJI Phantom 4 posiada dodatkowo nowy tryb  Sport. Czyli mamy teraz:
P (Position) –  standardowy tryb,  dający dostęp do  Inteligentnych  Trybów Lotu, ActiveTrack i TapFly.
S (Sport) – odblokowuje maksymalną prędkość do 72km/h (bez udziału S.O.P.)
A (Attitude) –  tryb wysokościowy bez stabilizacji z GPS, wysokość utrzymuje za pomocą systemu VPS i barometru.

Klawisz odtwarzania z prawej strony zamieniono na klawisz PAUZY, który wprowadzi statek w tryb zawisu w trybach Inteligentnych oraz ActiveTrack i TapFly.

6. Jakich zmian dokonano w trybie VPS – (pozycjonowanie bez udziału GPS ) w Phantom 4 ?

Nowy system VPS został wyposażony w 4 czujniki, przez co zwiększa dokładność pozycjonowania, co ułatwia kontrolować drona. System sonarów został ulepszono i działa teraz do 10 metrów nad ziemią. W idealnych warunkach zapewnia dokładność w pionie +/- 0.1m , w poziomie +/- 0.3m.

7. Jaki jest zasięg pracy Systemu Wykrywania Przeszkód ?

Najbardziej efektywny zasięg to  0.7 do 15 metrów. Mimo iż DJI GO poinformuje o zbliżaniu się do przeszkody, nie zwalnia to pilota by zachował należytą ostrożność.

8. Jakie zmiany wprowadzono w zespole napędowym?

Silniki w DJI Phantom 4 zostały zaprojektowano z nowym mocowaniem śmigieł z systemem szybkozłączek. Dzięki nowemu mechanizmowi blokującemu śmigła na silnikach, mogą one wytrzymać bez problemu gwałtowne zmiany prędkości silników, co pozwala na bardziej agresywne latanie.

9. Nowy akumulator, co zyskujemy ?

Nowy akumulator zapewnia czas lotu:

  • do 28 minut (tryb ATTI przy bezwietrznej pogodzie),
  • w normalnych warunkach przy locie z udziałem GPS można się spodziewać ok 24 minut.

10. Nowy gimbal w Phantom  4 ?

W nowym gimbalu zabudowano elektronikę w środku Phantoma co pozwoliło na zamocowanie gimbala bliżej środka ciężkości, użyto też bardziej sztywnego i silniejszego materiału.

11. Co nowego w kamerze ?

Kamera została ulepszona pod względem jakości obrazu,  zmniejszono abberację chromatyczną o 56%, a dystorsję o 36% w stosunku do DJI Phantom 3.  Dodano nowy tryb Full HD 1080p @ 120fps (pole widzenia kamery 47 stopni )  co pozwoli uzyskać lepsze slow motion..

12. Co daje podwójny kompas i IMU w Phantom 4?

Zastosowanie podwójnego kompasu i IMU zwiększa stabilność drona, system cały czas porównuje dane z dwóch IMU by uzyskać jak najbardziej poprawne.

 

13. Czy Phantom 4 posiada Powrót do domu (GO HOME) ?

Oczywiście jak każdy model DJI, Phantom 4 posiada tryb powrotu do domu, dodatkowo wzmocniony opcją omijania przeszkód.

14. Co daje kompozytowy rdzeń?

Zaawansowany kompozytowy rdzeń zwiększa zwinność  i eliminuje niepożądane wibracje. Zapewnia to bardziej precyzyjny lot i dokładne niezakłócone pomiary IMU. Pozwala również, zmniejszyć wagę drona.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.