DJI Phantom 4 co nowego i jak działa…

1. Co to jest ACTIVE TRACK ?

ActiveTrack jest to technologia dzięki której dron śledzi poruszający się obiekt i nie wymaga trakera  GPS. Wystarczy wybrać obiekt na ekranie tabletu a dron ustawi się i zacznie zanim podążać zachowując bezpieczną odległość oraz utrzymując cały czas śledzony obiekt w centrum kadru. Minimalna wysokość lotu dla systemu ACTIVE TRACK to 3m. Oczywiście w każdej chwili możemy przerwać proces śledzenia.

2. Co to jest TAPFLY?

TapFly to funkcja która pozwala lecieć w dowolnie wybranym kierunku, wskazując na tablecie miejsce docelowe. Z włączonym Systemem Wykrywania Przeszkód dron ominie przeszkody, zwolni lub wzniesie się gdy będzie taka potrzeba, a następnie wróci bezpiecznie również omijając przeszkody.

3. Co to jest System Wykrywania Przeszkód ?

DJI Phantom 4 jest wyposażono w System Wykrywania Przeszkód (S.W.P.) , który w czasie lotu (nie działa w trybie SPORT) cały czas monitoruje otoczenie, dzięki temu  unika kolizji, potrafi ominąć przeszkodę, jeśli nie ma innej opcji, wznosi się lub po prostu zatrzymuje i przechodzi w tryb zawisu. Wyposażony jest w dwa czujniki z przodu i dwa w podwoziu.

4. Jak małą przeszkodę wykryje System Wykrywania Przeszkód?

Minimalny obiekt wykrywany przez system to 500 pixeli.

5.  Co nowego w nadajniku RC Phantoma 4?

DJI Phantom 4 posiada dodatkowo nowy tryb  Sport. Czyli mamy teraz:
P (Position) –  standardowy tryb,  dający dostęp do  Inteligentnych  Trybów Lotu, ActiveTrack i TapFly.
S (Sport) – odblokowuje maksymalną prędkość do 72km/h (bez udziału S.O.P.)
A (Attitude) –  tryb wysokościowy bez stabilizacji z GPS, wysokość utrzymuje za pomocą systemu VPS i barometru.

Klawisz odtwarzania z prawej strony zamieniono na klawisz PAUZY, który wprowadzi statek w tryb zawisu w trybach Inteligentnych oraz ActiveTrack i TapFly.

6. Jakich zmian dokonano w trybie VPS – (pozycjonowanie bez udziału GPS ) w Phantom 4 ?

Nowy system VPS został wyposażony w 4 czujniki, przez co zwiększa dokładność pozycjonowania, co ułatwia kontrolować drona. System sonarów został ulepszono i działa teraz do 10 metrów nad ziemią. W idealnych warunkach zapewnia dokładność w pionie +/- 0.1m , w poziomie +/- 0.3m.

7. Jaki jest zasięg pracy Systemu Wykrywania Przeszkód ?

Najbardziej efektywny zasięg to  0.7 do 15 metrów. Mimo iż DJI GO poinformuje o zbliżaniu się do przeszkody, nie zwalnia to pilota by zachował należytą ostrożność.

8. Jakie zmiany wprowadzono w zespole napędowym?

Silniki w DJI Phantom 4 zostały zaprojektowano z nowym mocowaniem śmigieł z systemem szybkozłączek. Dzięki nowemu mechanizmowi blokującemu śmigła na silnikach, mogą one wytrzymać bez problemu gwałtowne zmiany prędkości silników, co pozwala na bardziej agresywne latanie.

9. Nowy akumulator, co zyskujemy ?

Nowy akumulator zapewnia czas lotu:

  • do 28 minut (tryb ATTI przy bezwietrznej pogodzie),
  • w normalnych warunkach przy locie z udziałem GPS można się spodziewać ok 24 minut.

10. Nowy gimbal w Phantom  4 ?

W nowym gimbalu zabudowano elektronikę w środku Phantoma co pozwoliło na zamocowanie gimbala bliżej środka ciężkości, użyto też bardziej sztywnego i silniejszego materiału.

11. Co nowego w kamerze ?

Kamera została ulepszona pod względem jakości obrazu,  zmniejszono abberację chromatyczną o 56%, a dystorsję o 36% w stosunku do DJI Phantom 3.  Dodano nowy tryb Full HD 1080p @ 120fps (pole widzenia kamery 47 stopni )  co pozwoli uzyskać lepsze slow motion..

12. Co daje podwójny kompas i IMU w Phantom 4?

Zastosowanie podwójnego kompasu i IMU zwiększa stabilność drona, system cały czas porównuje dane z dwóch IMU by uzyskać jak najbardziej poprawne.

 

13. Czy Phantom 4 posiada Powrót do domu (GO HOME) ?

Oczywiście jak każdy model DJI, Phantom 4 posiada tryb powrotu do domu, dodatkowo wzmocniony opcją omijania przeszkód.

14. Co daje kompozytowy rdzeń?

Zaawansowany kompozytowy rdzeń zwiększa zwinność  i eliminuje niepożądane wibracje. Zapewnia to bardziej precyzyjny lot i dokładne niezakłócone pomiary IMU. Pozwala również, zmniejszyć wagę drona.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji, napisać swoje zdanie?
Zrób to, czekamy na Twój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *