DJI Phantom 3 – pytania i odpowiedzi

Jaka jest różnica między Phantom 3 Professional, Phantom 3 Advanced a nową wersją Standard.

Główną różnicą między Phantom 3 Professional a Phantom 3 Advanced jest kamera. Phantom 3 Professional rejestruje obraz w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę, a Phantom 3 Advanced może nagrywać 2.7K 30 klatek na sekundę. Obie kamery wykonują zdjęcia 12 megapikseli. Kolejną różnicą jest ładowarka Inteligentnej baterii. Phantom 3 Advanced i Standard ma w zestawie ładowarkę o mocy 57W, natomiast Phantom 3 Professional posiada w zestawie ładowarkę 100W, która skraca czas ładowania baterii do 67 minut . Advanced ładuje akumulator do pełna w 90 minut.

DJI Phantom 3 Standard jest zbudowany na zupełnie innych podzespołach niż wersja PRO/ADV . Jedyne części wspólne dla tych 3 modeli to : akumulator, ładowarka, śmigła, osłony smigieł.

DJI Phantom 3 Standard posiada kamerę 2.7K, z racji braku cyfrowego systemu transmisji obrazu FPV Lightbridge jego  zasięg maksymalny to 400 -500m, brak jest również czujników VPS do stabilizacji w miejscach gdzie nie jest dostępny GPS.

Czy DJI Phantom 3 posiada funkcje podążania za operatorem, lot autonomiczny i POI?

Tak, w nowym oprogramowaniu  1.40010  DJI wprowadziło nowe funkcje wyzwalane podczas lotu przełącznikiem F z nadajnika RC.

a) FOLLOW ME – copter podąża za operatorem, wymagany odbiornik GPS w tablecie/smartphonie (urządzenia APPLE posiadają GPS tylko w wersji LTE )

b) GS- lot autonomiczny po zadanych przez użytkownika punktach

c) POI -point of interest – copter oblatuje dookoła określony punkt z kamerą skierowaną do środka. Łatwo sfilmować wieżę kościoła, czy inny budynek.

Jak zaktualizować soft w DJI Phantom 3 ?

Należy w pierwszej kolejności sprawdzić jaką wersję softu posiadamy. W DJI GO wchodzimy w About i tam mamy podana wersję softu nadajnika i coptera. Jeśli mamy 1.40010 nie musimy nic robić, jeśli 1.3 postępujemy jak niżej.
System sugeruje również automatycznie aktualizację komunikatem UPDATE REQUIRED.

Aby zaktualizować copter do najnowszej wersji 1.40010 należy wejść na stronę http://www.dji.com/product/phantom-3/download i pobrać odpowiednie dla naszej wersji  (PRO/ADV) oprogramowanie . W Phantom 3 Standard firmware aktualizujemy wyłącznie przez aplikację DJI GO.

Karta pamięci za pomocą której będziemy dokonywac aktualizacji powinna być w formacie FAT32.  Po pobraniu plik BIN należy wypakować do katalogu główego karty pamięci, umieścić kartę w gnieździe  kamery Phantoma a nastpęnie uruchomić urządzenie.

Aktualizacja jest sygnalizowana 4 krótkimi dźwiękami, trwa ok 25 minut a jej koniec jest sygnalizowany 3 krótkimi dźwiękami. Jeśli zostanie przerwana przez użytkownika, po ponownym uruchomieniu copter w trybie awaryjnym dokończy aktualizację ( może głośniej piszczeć w początkowej fazie) .

Po zakończeniu aktualizacji copter generuje plik log na karcie w którym zapisuje wynik aktualizacji.
Jeśli otworzymy log i mamy wynik SUCCESS wszystko w porządku, jeśli FAILED musimy powtórzyć aktualizację.

Aby zaktualizować nadajnik RC w aplikacji DJI GO wchodzimy w górną środkową belkę gdzie mamy napis UPDATE REQUIRED i postępujemy zgodnie ze wzkazówkami na ekranie – czyli klikamy DOWNLOAD.

Należy pamietać iż dla bezpieczeństwa po aktualizacji – należy koniecznie przeprowadzić kalibrację IMU Phantoma .
W tym celu w aplikacji wchodzimy w zakładkę MC SETTINGS -> SENSORS, dalej klikamy ADVANCED CALIBRATION.

By kalibracja została przeprowadzona poprawnie copter musi nieruchomo stać na płaskiej powierzchni. Dobrze jest przeprowadzić kalibracje w niskiej temperaturze 10-15 stopni. Można go schłodzić uprzednio w lodówce. Skrócimy tym samym czas nagrzewania  IMU przed lotem. IMU kalibrujemy raz na jakiś czas, zwłaszcza po ostrych lądowaniach i crashach.

Aktualizacji podlegają  również akumulatory. Jeśli posiadamy wiele akumulatorów, wystarczy że wsadzimy je do coptera a system automatycznie je zaktualizuje, warunkiem jednak jest by pozostawić plik BIN z oprogramowaniem na karcie.


Do jakiej temperatury może  latać w zimie
DJI  Phantom 3?

Producent podaje że do 0 stopni, praktyka mówi iż do -5 stopni nie powinno się nic wydarzyć, ważne by sprzęt, zwłaszcza akumulator nie był wychłodzony przed lotem. Proszę pamiętać iż wraz z obniżeniem temperatury maleje pojemność akumulatora co może skutkować przedwczesnym rozładowaniem akumulatora podczas lotu.

Nie mogę uruchomić silników – Activation required?

Przed pierwszym uruchomieniem należy dokonać aktywacji produktu, należy uruchomić od nowa aplikację i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie ( założyć konto lub zalogować się na założone wcześniej).
Aktywacja zarejestruje copter na naszego emaila i od tego momentu biegnie również gwarancja.

Nie mogę połączyć się z aplikacją DJI GO?

Jeśli posiadasz urządzenie z systemem Android musisz najpierw  uruchomić opcję DEBUGOWANIE USB. Jak to zrobić w Twoim tablecie dowiesz się z instrukcji urządzenia lub z google. Każde urządzenie posiada inną metodę na włączenie DEBUGOWANIA USB, nie ma uniwersalnego sposobu.

Co oznacza NO SIGNAL lub DISCONNECTED?

Komunikat NO SIGNAL oznacza utratę podglądu FPV przez operatora, tracimy jedynie obraz, sterowanie zostaje.
Nie należy tracić głowy,  jeśli jesteśmy daleko w pierwszej kolejności należy zwiększyć wysokość a następnie uruchomić  automatyczny powrót do domu RTH z nadajnika (przytrzymać klawisz H). Obraz powienien powrócić po zmniejszeniu dystansu. Jest to częsty przypadek podczas używania słabszych tabletów i poprzedniej wersji DJI PILOT.

DISCONNECTED – oznacza fizyczne odłaczenie urządzenia mobilnego od nadajnika RC. Czasem wystarczy wsadzić ponownie wtyczkę do tabletu, a czasem trzeba zmienić kabel na inny. Ten komunikat pojawi się również przy braku włączonego DEBUGOWANIA USB.

Czy istnieje osobna wersja DJI PHANTOM 3 CE i FCC ?

Nie, DJI Phantom 3 sam dostosowuje moc nadawania do norm  w zależności od regionu w którym się znajduje ustalając swoje położenie za pomocą GPS.

Czy mogę wyjąć kamerę i umieścić swoją?

Nie. Kamera, która jest zawarta w jednym i drugim modelu, jest na stałe umieszczona w kamerze. Każda próba wyciągnięcia, wymiany, czy modyfikowania może skutkować uszkodzeniem i za każdym razem powoduje zakończenie gwarancji. Jakość kamery Phantoma 3 odpowiada jakości z kamery GOPRO HERO 4 Black, ale nie mamy uciążliwego efektu rybiego oka na filmach (kąt filmowania 90 st.)

Czy mogę ładować nadajnik i Inteligentną baterię jednocześnie?

Zaleca się aby ładować tylko jedno urządzenie w danym czasie. Ładowanie nadajnika i Inteligentnej baterii w tym samym czasie, może spowodować przeciążenie ładowarki.
    
Do czego służą przyciski w tylnej części nadajnika?

Dwa przyciski znajdujące się w tylnej części nadajnika mogą mieć przypisane dowolne  funkcje, które możesz ustawić w DJI Pilot App. Odnieś się do instrukcji aby to zrobić.

Jak daleko mogę odlecieć Phantom 3?

Siła sygnału może się zmieniać w zależności od warunków pogodowych, ale Phantom 3 PRO/ADV może osiągnąć dystans do 2km od nadajnika. Należy pamiętać o pilnowaniu stanu akumulatora by zdążyć wrócić na czas, 30% naładowania akumulatora to dobry czas na lądowanie copterem i zmianę akumulatora. Model Standard poleci w poziomie maksymalnie na ok 400-500m. Wszystkie modele mają ograniczony pułap do wysokości 500m.

Jakiej aplikacji powinienem używać z moim Phantom 3?

Phantom 3 jest kompatybilny z aplikacją DJI Pilot i DJI GO App dla iOS i Android, która jest już używana w DJI Inspire 1. Aplikacja wykryje urządzenie z którym jest połączona i dostosuje parametry i funkcje.

Które urządzenia mobilne są kompatybilne z DJI Pilot App?

DJI Pilot app jest kompatybilny tylko z urządzeniami z zainstalowanym iOS 8.0 lub nowszym, lub Android v4.1.2 lub nowszym. Zaleca się następujące urządzenia: iOS: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad Air Wi-Fi + Cellular, iPad mini 2, iPad mini 2 Wi-Fi + Cellular, iPad Air 2, iPad Air 2 Wi-Fi + Cellular, iPad mini 3, and iPad mini 3 Wi-Fi + Cellular. Aplikacja została zoptymalizowana dla iPhone 5s, iPhone 6, and iPhone 6 Plus Android: Samsung S5, Note 3, Sony Z3 EXPERIA, Google Nexus 7 II, Google Nexus 9, Mi 3, Nubia Z7 mini Wsparcie dla pozostałych urządzeń z systemem Android będzie dostępne.

Ostatnia wersja DJI GO została zoptymalizowana i radzi sobie lepiej również z urzadzeniami Android które nie działały płynnie na wersji DJI PILOT.

Reasumując najlepiej działają urządzenia APPLE i wysokie modele Samsunga TAB S działają bez problemu, NVIDIA Shield również.

Jak używać automatycznego edytora video Director?

Director jest automatycznym edytorem video wbudowanym w aplikację DJI Pilot App. Po nagraniu kilku filmów, po prostu naciśnij Director w ekranie głównym aplikacji. Możesz następnie wybrać szablon i sprecyzować ilość klipów, które będą automatycznie zmontowane w któtki film.

Jak zmienić tryb kontroli w moim Phantom 3?

Domyślnie nadajnik jest ustawiony w trybie Mode 2. To oznacza, że prawy drążek kontroluje ruch statku, a lewy drążek kontroluje przepustnicę i orientację statku. Ten tryb można zmienić do Mode 1 w DJI Pilot App. Jest to zalecane jedynie doświadczonym użytkownikom.

Czy mogę używać nadajnika od Phantom 2 do Phantom 3?

Nie. Nadajnik Phantom 2 operuje w innej częstotliwości. Nadajnik Phantom 2 operuje w 5.8 GHz, a nowy nadajnik Phantom 3 w 2.4 GHz.

Czy mogę używać inteligentnej baterii Phantom 2 w Phantom 3?

Nie. Phantom 3  używa nowej Inteligentnej baterii o większej mocy. Phantom 3 posiada baterię z czterema celami i pojemnością 4480 mAh przy napięciu 15.2 V.

Mój Phantom 3 nie wyłącza się od razu. Czy coś jest nie tak?

To jest normalne. Po wyłączeniu Inteligentnej baterii, statek pozostaje włączony przez kilka sekund, w tym czasie są zapisywane dane video na karcie microSD. To zapobiega uszkodzeniu, lub utraceniu plików.

 

Czy mój Phantom 3 może pracować w trybie dwóch nadajników?

Nie. Dołączony w zestawie nadajnik może obsługiwać statek i gimbal w tym samym czasie.

Co oznacza przełącznik “P, A, F” na nadajniku?

Tryb P (Positioning): Tryb P działa najlepiej kiedy sygnał GPS jest silny. Są trzy różne stany w obrębie trybu P, które są automatyczne dopasowywane przez Phantom 3 Professional, w zależności od siły sygnału GPS i czujników Vision Positioning System: P-GPS: GPS i Vision Positioning są dostępne, statek korzysta z GPS do pozycjonowania. P-OPTI: Vision Positioning jest dostępny, natomiast GPS nie. Statek korzysta z VPS do pozycjonowania. P-ATTI: Zarówno GPS jak i Vision Positioning nie są dostępne, statek korzysta jedynie z barometru do pozycjonowania, także możliwa jest jedynie kontrola pułapu.Try Tryb A (Attitude): GPS i Vision Positioning System nie są wykorzystywane do stabilizacji. Statek korzysta jedynie z barometru do stabilizacji. Statek może automatycznie powrócić na miejsce startu jeśli sygnał nadajnika zostanie utracony, a punkt Home Point został poprawnie zapisany. Tryb F (Function): Intelligent Orientation Control (IOC) jest aktywowane. Więcej na temat IOC znajdziesz w sekcji IOC w dodatku.

Jaki jest czas trwania lotu Phantom 3?

Czas trwania lotu jest zależny od warunków pogodowych i sposobu użytkowania, jednak Inteligentna bateria, przy sprzyjających warunkach i w pełni naładowana, pozwala na 23 minutowy lot.

Jak mogę przywrócić film jeśli zasilanie zostało odcięte podczas nagrywania?

Nie wyciągaj karty microSD z kamery. Jeśli już to zrobiłeś – umieść ją ponownie w kamerze. Włącz Phantom 3 i poczekaj około 30 sekund a plik zostanie automatycznie odzyskany.

Co powinienem zrobić aby wylądować Phantom 3?

Zawiśnij statkiem nad płaską powierzchnią. Delikatnie przesuń drążek przepustnicy w dół, do momentu, kiedy statek dotknie podłoża.
Możesz równiez użyć automatycznego lądowania wprost z aplikacji – LAND.

Dlaczego czas rozładowania baterii nie wynosi zero, skoro nigdy jej nie używałem?

Każda bateria jest testowana przed pakowaniem i wysyłką. To może skutkować takim stanem. Bateria jest bezpieczna do użycia.

 

Jak przełączyć DJI Phantom 3 w tryb bez GPS ?

W DJI GO należy uruchomić opcję MULTIPLE FLIGHT MODE. i od tej pory lewy suwakiem na nadajniku zmieniamy tryb P-A-F .

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.