Dronowe nowości CES 2016

CES, to jedne z bardziej zawsze oczekiwanych targów czyli Consumer Electronics Show. Każdy szanujący się producent elektroniki, chce je możliwie najlepiej zareklamować, dlatego robi premierę swych produktów właśnie na CES, bo wtedy patrzy na nie cały świat. 

Zaczniemy od wisienki na torcie 🙂

EHANG 184 – PRODUCENT: EHANG INC.

Chiński producent dronów firma Ehang Inc. zaprezentowała swój najnowszy produkt, którym jest pełnowymiarowy dron, noszący nazwę Ehang 184. Jest napędzany ośmioma silnikami elektrycznymi w układzie X8. Ładowanie baterii trwa około dwóch godzin i umożliwia 23-minutowy lot. Do klimatyzowanej kabiny mieści się jedna niezbyt ciężka osoba i malutki bagaż , łaczna waga max. 100kg. Sterowanie, odbywa się za pomocą komend obsługiwanych przez tablet. Jedyne co musi zrobić pilot to wprowadzić plan lotu. Start odbywa się przy pomocy zwykłego naciśnięcia komendy „take off” na tablecie sterującym. Dron został przewidziany do lotów na wysokościach od 300 do 500m nad ziemią, ale maksymalny pułap to 3,5km nad ziemię. Maksymalna prędkość postępowa to  100km/h. Cena za tego drona będzie w granicach 200,000 -300,000$.

DJI PHANTOM 3 4K I DJI INSPIRE 1 PRO BLACK – PRODUCENT: DJI

DJI dodało do swej oferty w serii Phantom 3 czwartego drona i do tego w wersji 4K – jest to kombinacja elektroniki z modeli standard Standard i Professional. Kamera nagrywa w UltraHD 4K z szybkością 24/25 FPS, by nie robić konkurencji wersji Professional i obnizyć cenę zamiast Lightbridge zastosowano łączność Wi-Fi. Jego cena sugerowana to $999.

tumblr_inline_o0i6w2MCqu1sjq5wb_1280-1024x575

DJI Inspire 1 Pro nie przyniósł znaczących zmian poza zastosowaniem czarnej matowej obudowy (wersja Black), z czarnym kontrolerem  i bateriami. Sugerowana cena to $4799.

DRON BYRD – PRODUCENT: PRODRONE

ProDrone-Byrd-2

Składany dron Byrd jest bardzo ciekawą konstrukcją dla osób szukających dużej mobilności w produkcie. Pomimo posiadania sporych rozmiarów i całkiem sporego udźwigu ok. 2kg, dron zdemontowaniu gimbala i kamery jest w stanie złożyć się do wymiarów małej walizki (wymiary 273x233x107 mm). Waga drona to 1,89 kg, czas lotu do 29 minut (bateria 7000mAh). Najwyższa wersja wyposażona jest w kamerę w kamerę UltraHD 4K. Przewidywana cena drona Byrd od ProDrone to około $950.

PARROT DISCO – PRODUCENT: PARROT

parrot-disco-2

Parrot zaprezentował innego drona, bo nie jest wielowirnikowcem, a latającym skrzydłem. Na dziobie ma zamontowaną kamerę Full HD 1080p ze stabilizacją 3-osiową, umożliwiajacą robienie zdjęć z rozdzielczością 14-megapixeli. Prędkość lotu to ponad 80km/h, waga jedynie 700g czas lotu do około 45 minut!!. Dron ma bardzo dużą autonomiczność, by wystartować Disco wystarczy uruchomić silniki i podrzucić go w powietrze, a sam zacznie manewr bezpiecznego wznoszenia. Oczywiście dron jest wyposażony w autopilota posiadającego wszelkie stabilizatory, żyroskopy, akcelerometry, GPS, barometr.

TYPHOON H – PRODUCENT: INTEL/YUNEEC

Intel czując zysk, zainwestował w ubiegłym roku $60 mln w chińskiego producenta dronów Youneec i oto pierwsze owoce tej inwestycji. Drona Typhoon H z własnym innowacyjnym systeme RealSense do wykrywania i omijania przeszkód, napotkanych na swojej drodze. Kamera 4K z matrycą 12 megapixeli i gimbalem z możliwością filmowania i fotografowania 360 stopni to juz nic nowego w dronach, ale miłe uzupełnienie. Przewidywana cena drona to $1799.

WALKERA QR X900 – PRODUCENT: WALKERA

walkera-qr-900-hybrid-hexacopter-drone-range-extender-2

Walkera to znany chiński producent dronów, który konkuruje z DJI mozna powiedzieć “kopiując” ich konstrukcje. Ale wreszcie pokazali coś czym dali pstryczka w nos DJI i nie można ich oskarżyć o kopiowanie. Tak powstał dron Walkera QR X900, mający innowacyjny generator z silnikiem na metanol, opracowany przez firmę GenSmart, ładujący baterię drona podczas lotu co wydłuża jego czas lotu do ponad godziny. Generator waży jedynie 1,2kg i dostarcza moc na poziomie 1500W podczas lotu.

SNAPDRAGON FLIGHT – PRODUCENT: QUALCOMM


Snapdragon Flight to chip pomagający w konstruowaniu dronów, który wg producenta zapoczątkuje nową generację bezzałogowców. Mózgiem układu jest SoC Snapdragon 801 z czterordzeniowym procesorem 2,26 GHz. Na płytce wielkości wizytówki jest również: GPS, Bluetooth, WiFi, procesor do przetwarzania wideo w 4K, anteny i liczne czujniki. Producent twierdzi, że dzięki płytce Snapdragon Flight i zawartych na niej czujnikach będzie można stworzyć drona, który samodzielnie unika przeszkód i mapuje cały teren w 3D wokół siebie.

0 komentarzy

Odpowiedz

Chcesz wziąć udział w dyskusji?
Śmiało, napisz coś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.